Resumé článku
Problematické posuzování některých protiprávních jednání příslušníků bezpečnostních sborů
Vrchní rada plk. PhDr. Libor Grepl, Generální inspekce bezpečnostních sborů, koordinátor trestního a vyšetřovacího řízení
Abstrakt
Článek má za cíl prezentovat především výsledky empirické části disertační práce autora „Vybrané aspekty možného korupčního a jiného nežádoucího jednání příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů“
GIBS, jakožto policejní orgán, který se zabývá zejména prověřováním a vyšetřováním trestných činů příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů, se potýká s celou řadou případů a situací, kdy je obtížné správně stanovit právní kvalifikaci posuzovaného jednání. Příslušníci GIBS si jsou velmi dobře vědomi skutečnosti, jak velkým zásahem do života příslušníků bezpečnostních sborů je jejich případné trestní stíhání. Zároveň je GIBS složkou represivní vůči dotčeným bezpečnostním sborům, proto nelze opomenout ani důraz na ochranu společnosti proti takovému jednání, které by tito příslušníci konat neměli a které každého občana, ať už přímo, nebo nepřímo, krátí na jeho právech a může mu způsobit celou řadu nepříjemností v nejrůznějších životních situacích. Článek tedy poukazuje na tři velmi problematické oblasti, u kterých praxe ukázala potřebu změny. K nalezení možného řešení těchto potřeb pak byla zvolena výzkumná část disertační práce, která má za cíl především podpořit uvažované návrhy, a to názory poměrně velkého množství odborníků z řad osob, jež se s danou problematikou setkávají dnes a denně. Řízené rozhovory s dalším, odlišným panelem specialistů na otázky trestního řízení pak vhodně doplňují zjištěné skutečnosti.
Závěr článku, a nakonec i celé výzkumné části pak dává prostor pro prezentaci návrhu de lege ferenda a dalších postupů, které by mohly stávající situaci napravit.
Klíčová slova: dotazníkové šetření, Generální inspekce bezpečnostních sborů, hate crime, lustrace, mučení, orgán činný v trestním řízení, řízený rozhovor, trestný čin, zneužití pravomoci.