Etický kodex

Časopis Bezpečnostní teorie a praxe se řídí pravidly publikační etiky dle organizace COPE a je s nimi v plném souladu. Řídíme se jejím etickým kodexem a jejími pokyny pro osvědčené postupy.

Vydavatelé/editoři časopisu se zavazují k přijetí plné zodpovědnosti za veškerý obsah, který bude na stránkách Bezpečnostní teorie a praxe vydáván. Při tvorbě co nejhodnotnějšího obsahu je vynakládáno maximální úsilí k dosažení relevantních potřeb našich čtenářů i autorů. Snahou editorů je časopis neustále posouvat dopředu a zajišťovat stále větší kvalitu publikovaných příspěvků. Vydavatelé se řídí akademickými hodnotami a při své práci se zasazují o dodržování svobody projevu, proto dbají na to, aby etické a intelektuální standardy byly upřednostňovány před obchodními zájmy. V případě potřeby jsou ochotni uveřejňovat potřebné změny a úpravy, omluvy či odvolání.

O veškerých způsobech finanční či jiné podpory týkající se výstupů z vědecko-výzkumné činnosti jsou čtenáři informováni prostřednictvím prohlášení/poděkování, které je součástí článku.

Ve vztahu k autorům se vydavatelé zavazují, že rozhodnutí o přijetí či odmítnutí článku bude vycházet z přínosu a srozumitelnosti daného příspěvku, a také jeho validitě a přínosu pro rozvoj časopisu. Svá rozhodnutí o přijetí článku vydavatelé mění pouze v případě, že dojde ke zjištění závažných problémů s příspěvkem. Hodnocení textů musí být v souladu s pravidly přijatými redakční radou časopisu.

Redakce uveřejňuje pokyny, kterými jsou autoři povinni se řídit. Tyto pokyny jsou v souladu s etickými zásadami, jak jsou zde prezentovány.

Ve vztahu k recenzentům se vydavatelé/editoři zavazují zajistit, že recenzentům bude srozumitelnou formou sděleno, jaká je povaha úkolů, které se od nich očekávají. Za samozřejmost se považuje nutnost zacházet s poskytnutými informacemi důvěrně. Recenzenti jsou povinni oznámit své případné konflikty zájmů. Vzájemná identita recenzentů a autorů je utajena.

Členové redakční rady se řídí platným statutem redakční rady, který mj. upravuje jejich práva a povinnosti.

Redakce časopisu se stará o to, aby recenzní řízení bylo spravedlivé, nestranné a uskutečňovalo se bez zbytečných prodlev. Se všemi materiály zaslanými k recenznímu řízení je před zveřejněním finálního článku zacházeno jako s důvěrnými.

Redakce se zavazuje přijmout veškerá přiměřená opatření k zajištění kvality zveřejňovaných materiálů.

Neetické chování

V případě podezření na prohřešek proti zásadám publikační etiky – skutečně zjištěný i domnělý – má redakce povinnost jednat. To se týká již publikovaných článků i dosud nezveřejněných rukopisů. V případě oprávněných obav z porušení těchto zásad nebude článek zveřejněn. Redakce se zavazuje případné problémy řešit nejprve s těmi, kterých se přímo týkají. Redakce by měla vynaložit veškeré úsilí přiměřené závažnosti dané situace, aby zajistila řádné prošetření podezření z pochybení.

Chyby a nepřesné nebo zavádějící údaje musí být neprodleně a s náležitou vážností opraveny.

Otázky ochrany duševního vlastnictví redakce vnímá velmi citlivě a zavazuje se spolupracovat se svým vydavatelem na řešení případných porušení zákonů či právních úmluv o duševním vlastnictví.

Redakce se zavazuje, že na relevantní stížnosti bude reagovat neprodleně a zajistí, aby nespokojení stěžovatelé měli možnost stížnosti dále řešit. Stěžovatelé mají právo obracet se na editory časopisu. V případě nespokojenosti s řešením situace ze strany editorů mají stěžovatelé právo obracet se na místopředsedu, potažmo předsedu redakční rady.

Členové redakční rady i členové redakce se zavazují, že svůj případný konflikt zájmů oznámí relevantní formou ostatním tak, aby bylo nepochybně zřejmé, jakým způsobem by tento konflikt zájmů mohl ovlivnit jejich roli při produkci obsahu časopisu