Resumé článku

Infodemie, hoaxy a dezinformace v době covidu-19 a zrcadlení současnosti

PhDr. Pavel Böhm, Ph.D., MSc., MBA, České vysoké učení technické v Praze, Fakulta biomedicínského inženýrství, katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva

Bc. Jakub Lauterbach, Nemocnice Žatec, o.p.s., Multioborová jednotka intenzivní péče

Abstrakt

Příspěvek pojednává o problematice infodemie vzniklé během pandemie covidu-19 a o samotném onemocnění se zaměřením na očkování proti SARS-CoV-2. Jsou zde nabídnuty psychosociální a behaviorální faktory spojené se skepticismem ohledně koronaviru a šířením dezinformací týkajících se vakcinace, které navazují na problematiku konspiračních teorií, a jejich vliv na průběh pandemie a stav akutní péče. Na závěr jsou zmíněny právní možnosti boje proti šíření dezinformací ve vybraných zemích světa a v České republice.

Dezinformace obecně prohlubují konspirační smýšlení lidí a budují nedůvěru v úřady, vědecké instituce a autority. Stejné či podobné argumenty se nyní objevují k problematice konfliktu na Ukrajině. Principiálně jsou používány stejné mechanismy jako v době pandemie covidu-19 vytvářející stejné hrozby pro společnost.

Příspěvek zprostředkovává základní informace o covidu-19 a očkování proti tomuto onemocnění a vysvětluje faktory spojené se skepticismem v souvislosti s očkováním a koronavirem. Část předloženého textu je součástí závěrečné práce na téma: „Nebezpečné hoaxy spojené s očkováním proti SARS-CoV-2“.

Klíčová slova: hoax, dezinformace, konspirace, covid-19, online, ochrana, zdravotnictví.


Zpět