Resumé článku

Putinismus nebo „rašismus“?

doc. Ing. Dr. Štefan Danics, Ph.D., Policejní akademie České republiky v Praze, Fakulta bezpečnostního managementu, katedra bezpečnostních studií

Abstrakt

Článek analyzuje a komparuje obsah a vztah mezi putinismem a „rašismem“, kterým ukrajinský parlament označil ideologii a politiku dnešního Ruska. Jedná se o součást informační války, kdy se vede ideologický boj mezi válčícími stranami o narativ rusko-ukrajinského válečného konfliktu, což je prvek každé moderní války. Ukrajinská Nejvyšší rada zároveň vyzývá OSN a další mezinárodní organizace, ale i vlády a parlamenty dalších zemí, aby praktiky „rašismu“ rovněž odsoudily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce prohlásil, že v budoucnu „rašismus“ zaujme místo v učebnicích dějepisu. V této souvislosti vyšlo i několik článků o „rašismu“ od známého amerického historika Timothyho Snydera, který v nich uvádí, že fašismus byl jako režim poražen na bojištích druhé světové války, ale jako idea se vrátil s válkou, kterou nyní vede Rusko na Ukrajině. Článek upozorňuje, že termín „rašismus“ je problematický: je silně politizován, žádný subjekt se s „rašismem“ neidentifikuje a může posilovat nenávist vůči Rusům, tj. rusofobii. Na druhé straně článek zdůrazňuje, že je zaveden odborný pojem putinismus, který z politologického hlediska vymezuje Putinův režim či Putinovo Rusko. V podstatě se jedná o obdobu politologických pojmů hitlerismus či stalinismus, ve kterých je politický režim spojen s vůdčí osobou, což daný režim jasně identifikuje, včetně jeho mocenských praktik.

Klíčová slova: Putinismus, „rašismus“, válka na Ukrajině, fašistická ideologie, informační válka, eurasianismus, autoritativní Putinův režim, totalitní mocenské praktiky.


Zpět