Resumé zvláštního čísla 2009

Nebezpečné pronásledování – nový trestný čin
doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc.

V článku autorka prezentuje základní informace ke stalkingu. Zaměřuje se zejména na dvě otázky: rozpoznávání stalkingu v praxi a orientační posuzování nebezpeč-nosti případů stalkingu. Pozornost je věnována i mýtům, jevovým podobám a typům nebezpečného pronásledování.
Klíčová slova: stalking, trestné činy, forenzní psychologie.


Psychologické odborné služby kriminalistice
PhDr. Jitka Veselá

V článku je představeno současné členění odborných psychologických služeb poskytovaných kriminalistice, charakterizován vývoj, aktuální podoba a možnosti využívání jednotlivých speciálních postupů ze skupiny speciálních odborných služeb. Závěr obsahuje návrhy změn respektující aktuální požadavky kriminalistiky kladené na psychologii a její forenzně psychologické služby. Konkrétně se změny týkají vyřazení grafologie ze současné sestavy psychologických služeb, perspektivy zařa-zení tzv. narativního výslechu a posunu ve specifikaci hodnocení forenzní psycho-logické problematiky v souvislosti se znaleckou odbornou činností.
Klíčová slova: odborné psychologické služby, soudně znalecká činnost, psycho-logické profilování, grafologie, vyšetřovací hypnóza, kognitivní interview, forenzní analýza obsahu textu, forenzní psycholingvistika.


Neuropsychofyziologický korelát násilných kriminálních deliktů v kontextu nezvládnutého afektu. Srovnávací studie u impulzivně agresivních jedinců
MUDr. Ilja Žukov, CSc., PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., M.B.A., PhDr. Slavomil Fischer, Ph.D., M.B.A.

Nezvládnutý afekt vyjadřuje okolnost, že pachatel afekt nezvládl, a v jeho důsledku se dopustil trestného činu. Dle řady studií jsou takoví pachatelé odlišní od populace nedelikventní nebo páchající jiný typ násilné i nenásilné trestné činnosti. Jejich odlišnost je měřitelná například metodou tzv. kognitivních evokovaných potenciálů. Prezentovaný článek podává výsledky srovnávací studie neuropsycho-logických charakteristik u impulzivně agresivních jedinců a normální neklinické populace.
Klíčová slova: kognitivní evokované potenciály, P300, nezvládnutý afekt, impulzivně agresivní delikvent, EEG.


Aktuální problémy managementu a informatiky bezpečnostních objektů
Ing. Milan Kný, CSc.

Stať představuje vybrané poznatky z výzkumného úkolu o bezpečnostním managementu a informatice zejména z posledních dvou let. „Aktuality“ je označení pro zvláštní zřetel na současné závěrečné monografie a konferenční prezentace. „Rozvoj“ má dva významy: a) historicky uzavírající poznatky, např. o policejním managementu, jak je vnímán v českém a slovenském prostředí a b) pohled do budoucnosti, např. nové hrozby ve virtuálním prostředí. „Systémové přístupy“ jsou prezentovány jako součást informačního managementu a uznávaná metodologie v oboru management. Předmětem příspěvku je i diskuse o vztahu managementu a bezpečnosti ve speciálním pojetí řešitelů výzkumu. Uvádí se diagnóza současné české informační společnosti v kontextu globalizace. Konečně jsou ilustrovány relevantní vztahy mezi komponentami výzkumu jako teoretické modely. Informační a komunikační technologie jsou ve vývoji konstatovány jako nejdynamičtější složka, která často předbíhá systémové myšlení manažerů a jejich jednání.
Klíčová slova: rozvoj, sekuritizace, infrastruktura, policejní, bezpečnostní (pro angl. př. security and safety) a informační management, kompetence manažerů, informační a komunikační technologie.


Daně a korupce jako historický znak státu a zločinnosti
doc. JUDr. Vladimír Zoubek, CSc.

Autor se zabývá problematikou daní, státní měny a problémem kriminalizace korupce jako historického znaku státu. Z hlediska obecné státovědy je typické, že v rámci europeizace je postupně zaváděna evropská měna euro jakožto součást myšlenky společné evropské měnové unie. V souvislosti s daněmi se vynořuje subsidiárně i problém panství byrokracie nad občanem v oblasti přímé a nepřímé korupce.
Klíčová slova: Znaky státu: daně a relutární činnost. Česká národní banka. Evropská měnová unie. Evropské měny. Globální proměny korupce. Empirické výzkumy o korupci. Specifika České republiky. Problém kriminalizace korupčních jevů v České republice.


Bezpečnost v kontextu sociálních faktorů
Mgr. Lenka Burdová, Dr. Bc. Ján Šugár, CSc., prof. Ing. Bedřich Šesták, DrSc.

Příspěvek se zabývá problematikou mimořádných událostí vycházejících z konfliktů v mezilidských vztazích (sociogenních mimořádných událostí). Autoři se pokusili o vymezení pojmu sociogenní mimořádná událost včetně návrhu kritérií, které musí daný sociální jev splňovat, aby mohl být takto označen. Na základě definování kriterií sociogenní mimořádné události autoři vytipovali ty z nich, které by mohly z hlediska svého rozsahu a intenzity vykazovat vývoj do krize a vyvolat tak potřebu vyhlásit jeden z platným právem definovaných krizových stavů za před-pokladu, že je nebude možné zvládnout standardními silami a prostředky. Zmíněné sociogenní mimořádné události by pak bylo vhodné dále rozpracovat z pohledu jejich příčin a podmínek, které jejich vznik umožňují či usnadňují, indikátorů a prediktorů, na jejichž základě bychom dokázali blížící se sociogenní mimořádnou událost včasně rozpoznat. Jedním z dalších záměrů pak bude posoudit efektivitu krizových opatření, která jsou při vyhlášení daného krizového stavu veřejné moci k dispozici, vzhledem k sociální příčině mimořádné události.
Klíčová slova: bezpečnost, hrozba, krizový stav, riziko, sociální realita, sociogenní mimořádná událost.


Mentální reprezentace situačních proměnných u
JUDr. Mgr. Joža Spurný, Ph.D.

Článek informuje o postupu při řešení vědeckovýzkumného úkolu- Agresivní projevy hromadného chování v policejní praxi. Výsledkem analýzy situačních proměnných při zákrocích policistů proti davům bylo vytvoření 9 typů interakcí – situací zákroku policistů proti davům. Klíčovou roli při predikci jednání policistů na situační proměnné (jejich možné selhání v konkrétní situaci) hraje kognitivní zpracování situace zasahujícími policisty (mentální reprezentace situačních proměnných). Jejich analýza je obsahem článku.
Klíčová slova: mentální reprezentace, situační vlivy, chování policisty.


Příspěvek k vývoji kriminalistiky
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., JUDr. František Vavera, Ph.D.

Článek je příspěvkem k dějinám kriminalistiky. Autoři provádějí čtenáře dějinami kriminalistiky z hlediska nejnověji získaných poznatků. Zabývají se nejen vývojem kriminalistických metod, ale i pojetím kriminalistiky v různých zemích. Zmiňují nejvýznamnější osobnosti kriminalistiky a jejich díla.
Klíčová slova: kriminalistika, historie, vývoj.


Biomechanická analýza vybraných druhů pádu z výšky
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.

Článek zveřejňuje výsledky biomechanického výzkumu, který se zaměřil na oblast pádů z výšky. Byla shromážděna experimentální data měřená na simulovaných pádech lidského těla do bazénu a empirická data ze skutečných případů, které byly řešeny na katedře kriminalistiky za účelem znaleckých posudků. Tato experimentální a empirická data budou v další fázi výzkumu vzájemně porovnána. Výsledky prohloubí znalosti v oblasti biomechaniky a poslouží zejména při vyšetřování trestné činnosti a tvorbě znaleckých posudků z této oblasti.
Klíčová slova: biomechanika, pády z výšky, výzkum, empirický výzkum.


Reakční čas na náhodný podnět vyžadující komplexní motorickou odezvu
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.

Studium doby reakce je důležitý parametr pro posouzení možných pohybových reakcí osoby, zejména ve forenzní biomechanice. Činitele determinující reakční čas lze klasifikovat podle mnoha kritérií, přičemž mezi relevantní jak z hlediska teorie, tak z hlediska praxe považuji – alkohol, stimulující léky, resp. drogy, věk, trénink, únava, prostorová orientace vůči podnětu, varování přicházejícího stimulu a tenze. V dalším nás primárně zajímala otázka změny reakční doby vlivem hladiny alkoholu. V článku jsou prezentovány výsledky výzkumu, v němž byl zjišťován vliv doby reakce na náhodný podnět vyžadující komplexní pohybovou odezvu. Výsledky jsou prezentovány v grafických závislostech. Bylo zjištěno, že do hladiny alkoholu 0,3 promile se reakční doba v podstatě nemění, pak se zvyšuje kvadratickou funkcí.
Klíčová slova: reakční čas, alkohol, motorická odezva, forenzní biomechanika.


Shaken baby syndrome – biomechanická analýza dynamické zátěže
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.

Článek se zaměřuje na problematiku syndromu třeseného dítěte z biomechanického hlediska. Z hlediska biomechanického namáhání byly zkoumány dvě zásadní hodnoty, a to přetížení mozku (decelerace hlavy vyjádřená v násobcích g) a čas zátěže (s). Empirická data získaná měřením modelových situací na simulátoru určeném pro výukové účely o Shaken Baby Syndromu. Takto získaná data jsou významná pro forenzní vyšetřování.
Klíčová slova: syndrom třeseného dítěte, biomechanická analýza, forenzní vyšetřování, výzkum, empirický výzkum.


Nebezpečí technického maskování nástražných výbušných systémů proti standardním bezpečnostním kontrolám
plk. doc. RNDr. Jaroslav Tureček, Ph.D.

V tomto článku jsou popsána některá slabá místa v detekci nástražných výbušných systémů (NVS) pří běžných kontrolách osob a jejich zavazadel. Pozornost je soustředěna jak na nedostatky v používání, tak na principiální nedostatky detekční techniky. Hlavní část je věnována některým možnostem technického maskování nástražných výbušných systémů. Určité technické maskování může způsobit negativní automatickou detekci určitými přístroji. Je též prakticky poukázáno na to, že je možno zkonstruovat spolehlivou výkonnou rozbušku nejen bez kovového pláště, ale celou z materiálů s efektivním protonovým číslem prakticky stejným jako u výbuš-nin. Tato rozbuška je schopna sama přímo iniciovat většinu podomácku vyrobených výbušnin. Je zapotřebí zavést do praxe nedávno vyvinuté portály pro kontrolu osob a prostředky pro kontrolu zavazadel, které jsou založené na nových fyzikálních principech. Technicky maskovaný nástražný výbušný systém může být zkonstruován pouze v případě, že je použit pouze jeden – dva fyzikální principy detekce. Jestliže je využito více fyzikálních principů, je zkonstruování technicky maskovaného nástražného výbušného systému prakticky nemožné.
Klíčová slova: detekce, nástražné výbušné systémy, kontroly osob a zavazadel, bezpečnost.


Odpovědnost osob jednajících jménem právnických osob z pohledu trestního práva
JUDr. Mgr. Jan Bajura

Autor se v článku věnuje tématu trestní odpovědnosti fyzických osob jednajících jménem osob právnických a problémům, se kterými se orgány činné v trestním řízení potýkají při vyšetřování kriminality páchané v rámci činnosti právnických osob. Dále se věnuje úzké provázanosti trestního práva na straně jedné a občanského a obchodního práva na straně druhé při vyšetřování hospodářských a majetkových trestných činů.
Klíčová slova: statutární orgán, kolektivní statutární orgán, zástupce, trestní odpovědnost právnických osob, správní odpovědnost právnických osob, zavinění, hospodářské trestné činy, majetkové trestné činy.


Úvod do analýzy časových řad vybraných ukazatelů kriminality v ČR a SR
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Předložený článek zprostředkovává čtenáři základní orientaci v problematice analýzy časových řad. Svou skladbou obsahuje nezbytné části, které jsou pro pochopení nastíněné oblasti nezbytné. Snaží se o jednoduchý přístup k objasnění problémů, který bez nadbytečné matematické výbavy umožní čtenáři alespoň hrubou orientaci. Volené příklady či demonstrované ukázky jsou z oblasti analýzy časových řad vybraných ukazatelů kriminality v ČR a SR.
Klíčová slova: časová řada, typy časových řad, základní úpravy časových řad, dekompozice časových řad, složky časových řad, aditivní a multiplikativní model, testy jednotkových kořenů, modelování trendu, interpolační a extra-polační kritéria volby modelu, Boxova a Jenkinsova metodologie, výběrová autokorelační a parciální autokorelační funkce, modely AR, modely MA, Modely ARMA, modely ARIMA, modely VAR, kointegrace.


Extrapolace vybraných ukazatelů kriminality v ČR s využitím modelů ARIMA a programu AUTOBOX (AFS)
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Předložený článek zprostředkovává čtenáři základní orientaci v problematice analýzy časových řad automatizovaným expertním systémem AUTOBOX (AFS). Kromě uvedených informací a seznámení s programem, jsou v článku uvedeny konkrétní výsledky analýzy a extrapolace jedenácti základních ukazatelů kriminality v České republice. Dosažené výsledky analýz prezentují systém AUTOBOX jako jedinečný analytický prostředek. Článek ve svém obsahu porovnává výsledky modelování ARIMA a výsledky dosažené exponenciálním vyrovnááváním v programu SPSS. Přednosti programu AUTOBOX jsou v naprosté většině analytických počinů přesvědčivé.
Klíčová slova: časová řada, Boxova a Jenkinsova metodologie, modely ARIMA, stacionarita a nestacionarita časové řady, analýza intervencí, pulzy, sezónní pulzy, lokální trend, hladina posunu, vnější a vnitřní vybočující pozorování, odlehlé hodnoty, zdánlivá korelace, střední absolutní procentuální chyba (MAQPE), Theilův koeficient nesouladu (TUC).


Kointegrační analýza časových řad vybraných ukazatelů kriminality a nezaměstnanosti v České republice
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Předložený článek analyzuje časové řady jedenácti ukazatelů kriminality z oblasti krádeží a krádeží vloupáním ve vztahu k časové řadě „nezaměstnanosti“ v ČR. Metodou postupných kroků (od 1 do 10) jsou provedeny všechny nezbytné analytické úkony, které přesvědčivě a exaktně dokládají zjištěné kointegrační vztahy. Uvedené postupy analýzy kointegrace nestacionárních časových řad mohou sloužit jako návod pro zájemce o podobný typ analýzy časových řad.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, model VAR, statická regresní analýza, dynamická regresní analýza (ADL), rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace, model přenosové funkce.


Kointegrační analýza časových řad vybraných ukazatelů kriminality a nezaměstnanosti ve Slovenské republice
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc., PhDr. Cyril Kostík, CSc.

Předložený článek analyzuje časové řady pěti ukazatelů kriminality ve vztahu k časové řadě nezaměstnanosti ve SR. S využitím moderního software včetně automatizovaného experního systému je shromážděno mnoho informací, které slouží k rozhodnutí o existenci kointegračního vztahu mezi analyzovanými proměnnými.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, model VAR, statická regresní analýza, dynamická regresní analýza (ADL), rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace, model přenosové funkce.


Prognóza kriminality v európskom regióne do roku 2011 z pohľadu expertov
PhDr. Cyril Kostík, CSc., Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Dlhodobo koncipovaný výskum vývoja vybraných druhov kriminality je snahou o stanovenie prognóz kriminality v európskom regióne a jej možný vplyv na kriminálnu scénu jednotlivých krajín. Objektom výskumu je kriminalita majetková, násilná, mravnostná, ekonomická a drogová, ich páchatelia a poškodení, objasne-nosť a latencia. Predmetom výskumu je kriminologické prognózovanie budúceho vývoja vybraných kategórií a foriem kriminality jej páchateľov a obetí. Ďalej vysoko organizovaná forma páchania vyššie uvedených kategórií kriminality, registrovaná a latentná kriminalita. Úsilie je zamerané na podstatné skutočnosti, ktoré môžu vývoj kriminality ovplyvniť. Vypracovanie prognóz kriminality vyžaduje a skvalitňuje účasť expertov, vyberaných z odborníkov v oblasti legislatívy, kriminálnej policie, z policaj-ných pridelencov a ich spolupracovníkov v európskych krajinách a z predstaviteľov relevantných vedných disciplín.
Kľúčové slová: sociálno problémové javy (zneužívanie drog, nezamestnanosť…), násilné trestné činy, mravnostné trestné činy, majetkové trestné činy, ekonomické trestné činy (hospodárske trestné činy), drogová kriminalita, organizovaná kriminalita, latencia trestnej činnosti, páchatelia trestnej činnosti, poškodení trestnou činnosťou.


Výzkum vztahu občanů k Policii ČR jako integrální součásti přijatého modelu EFQM
JUDr. Martin Bohman, Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Článek je první částí širšího materiálu, který je zaměřen na problematiku vztahu občanů k Policii ČR. Jeho teoretickým východiskem je model EFQM, který je již několik let implementován do podmínek činnosti Policie ČR. V rámci tohoto modelu je vztah občanů k Policii ČR velmi důležitou komponentou. Článek na základě empirického výzkumu mapuje úroveň vztahu občanů k Policii ČR v regionu jižní moravy. Výsledky této analýzy budou v následném období konfrontovány s výsledky empirického výzkumu spokojenosti policistů.
Klíčová slova: Model EFQM, vztah občanů k Policii ČR.


Výzkum vzdělávacích potřeb policejního managementu
dr. Ján Šugár, CSc., dr. Zdeněk Kovařík, CSc., PhDr. Petr Jedinák, PhD.

V příspěvku se autoři snažili otevřít problematiku zkoumání vzdělávacích potřeb současných policistů. Autoři na základě analýzy výsledků pilotního průzkumu ukázali, které vzdělávací potřeby jsou pro současné policisty vysoce aktuální a které naopak okrajové. Zároveň ukázali na dovednosti policejních manažerů, které považují stávající policisté pro vedení podřízených za nejdůležitější a které jsou ze strany podřízených nejvíce oceňované a poukázali rovněž na ty, které jsou hodnoceny negativně.
Klíčová slova: vzdělávací potřeba, vzdělávací požadavky, profesní kompetence


Zpět