Resumé zvláštního čísla 2010

Ing. Milan Kný, CSc., doc. RNDr. Josef Požár, CSc.
Konceptuální modelování bezpečnostního managementu a informační bezpečnosti ¨

Tento příspěvek je zkráceným výstupem vědeckého úkolu 1/2 Vývoj bezpeč-nostního managementu a informatiky. Postihuje základní aspekty výzkumu z oblasti systémového přístupu v bezpečnostním managementu a modelování procesu výstavby a řízení informační bezpečnosti organizace.
Klíčová slova: Informace, modelování, systém, bezpečnostní management, informační bezpečnost.


Ing. Milan Kný, CSc., doc. RNDr. Josef Požár, CSc.
Konceptuální modelování bezpečnostního managementu
a informační bezpečnosti

Příspěvek se zabývá různými pojetími bezpečnosti, jejich diferenciací, problémy se zajištěním bezpečnosti systémů. Stochastický charakter prostředí zvýšených bezpečnostních rizik je transformován bezpečnostními institucemi na relativně deterministický záměrný proces působení k bezpečnosti. Věda a výzkum mají před sebou v této souvislosti ještě mnoho práce.
Klíčová slova: Bezpečnost, bezpečnostní rizika, bezpečnostní management, výzkum


doc. RNDr. Josef Požár, CSc.
Informační bezpečnost jako významný prvek manažerské informatiky

Příspěvek se zabývá ze systémového hlediska vztahem managementu, manažerské informatiky a informační bezpečnosti. Je souhrnem vybraných publikací, které se vztahují k řešenému institucionálnímu vědeckému úkolu v období 2005 – 2010. Obsahuje definice informační bezpečnosti a kybernetické kriminality. V závěru poukazuje na možnosti využití v managementu veřejné správy.
Klíčová slova: management, systémové hledisko, manažerská informatika, infor-mační bezpečnost, veřejná správa. 


doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc.
Zkušenosti s vyšetřováním trestného činu nebezpečného pronásledování

V příspěvku autorka shrnuje zkušenosti s vyšetřováním případů nebezpečného pronásledování z pohledu soudního znalce a konzultanta se specializací forenzní psychologie. Upozorňuje postupně na vybrané problémy: první kontakt s obětí, vyhodnocení případu, zavedení policejních specialistů na stalking.
Klíčová slova: stalking, oběť, policie, nebezpečné pronásledování, vyšettřování.


doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc.
Forenzní psycholingvistika – aktuální trendy

V článku se autorka snaží zainteresovaným čtenářům nabídnout vhled do tří základních oblastí: profilování na základě řečového chování neznámého pachatele, vyhodnocování řečových hrozeb a psycholingvistického vyhodnocování výpovědí. Článek referuje především o přístupech rozvíjených v zahraničí.
Klíčová slova: psycholingvistika, forenzní psychologie, profilování pachatele


PhDr. Petr Nesvadba, CSc
Policejní etika jako badatelské téma

Článek se zamýšlí nad výsledky, jichž bylo dosaženo na poli etického výzkumu v rámci vědeckého úkolu „Teorie policejní psychologie a policejní etika“. Vychází z definovaných cílů, které směřovaly: a) k vymezení policejní etiky jako svébytné disciplíny aplikované etiky, b) k nalezení jejího místa ve struktuře policejního vzdělávání a c) k identifikaci klíčových etických aspektů policejní práce. Autor v podobě tezí objasňuje východiska, na nichž bylo založeno badatelské úsilí ve všech třech uvedených rovinách, a formuluje nejdůležitější výstupy.
Klíčová slova: etika, policejní etika, odpovědnost, profesionalita, služba.


doc. JUDr. Vladimír Zoubek, CSc.
Postmoderní otázky lidských práv a globální bezpečnosti

Článek prezentuje základní výstupy dílčího výzkumného úkolu 1/5 „Aktuální otázky globální bezpečnosti“, který byl součástí Výzkumného záměru Policejní akademie ČR v Praze (na léta 2004-2010) „Identifikace a reflexe rizik společenské praxe jako teoretický základ pro rozvoj policejních služeb“.
Klíčová slova: výzkum, globání bezpečnost.


Mgr. Lenka Burdová, Mgr. Oldřich Krulík, Ph.D., dr. Bc. Ján Šugár, CSc.
Možnosti identifikace typických indikátorů vybraných sociogenních mimořádných událostí

Příspěvek tematizuje problematiku negativních sociálních jevů velké intenzity, které se na území České republiky za určitých okolností mohou manifestovat v podobě sociogenních mimořádných událostí. Autoři příspěvku zde prezentují výsledky první, převážně kvantitativně zaměřené fáze empirického šetření s cílem potvrdit či vyvrátit existenci typických indikátorů vybraných sociogenních mimořádných událostí, tedy takových znaků v sociální realitě, které upozorňují na vznik konkrétní sociogenní mimořádné události, popř. její genezi ve vzájemné korelaci predikují.
Klíčová slova: četnost výskytu, indikátor, kvantitativní analýza, predikce, sociogenní mimořádná událost.


dr. Bc. Ján Šugár, CSc., PhDr. Petr Jedinák, Ph.D
Výzkum vzdělávacích potřeb policistů působícíchna manažerských pozicích v rámci Policie ČR

V příspěvku se autoři snažili otevřít problematiku zkoumání vzdělávacích potřeb současných policistů. Autoři na základě analýzy výsledků pilotního průzkumu ukázali, které vzdělávací potřeby jsou pro současné policisty vysoce aktuální a které naopak okrajové. Zároveň ukázali na vztah vyučovaných předmětů na Policejní akademii a požadavky policejní praxe.
Klíčová slova: vzdělávací potřeba, vzdělávací požadavky, vyučované předměty, profesní kompetence


prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.
Parametry zranění člověka na vnější zátěž

Článek se zabývá biomechanikou extrémního dynamického zatěžování organismu. Pro popis závislosti mezi mechanickým působením a biomechanickou odezvou je pro znalecké zkoumání ve forenzní biomechanice potřebné definovat kriteria, která vyjadřují míru předpokládané biomechanické odezvy na mechanické zatížení. Míra zranění může napomoci rekonstruovat průběh mechanického zatížení organismu, průběh napadení osoby a může být do značné míry užitečnou kontrolní hodnotou. Dlouhodobým zájmem forenzní biomechaniky je matematicky vyjádřit paramentry tolerance organismu na vnější mechanické zažízení
Klíčová slova: forenzní biomechanika, parametry zranění, extrémní dynamické zatížení organismu, Gaddův index zranění, parametr zranění hlavy


prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., Bc. Filip Danko, Mgr. Lucie Filipenská
Zakopnutí a pády ze stoje pohledem forenzní biomechaniky

Výzkum narušení postoje a chůze představuje poměrně značnou část forenzní biomechaniky. Jedná se o zhruba 15% znaleckých posudků. Kromě toho existují ještě další praktická využití, jako jsou pracovní úrazy anebo pády beze svědků atp. Článek v úvodu rozebírá zařazení této problematiky do systému forenzní biomechaniky a stručně její historii. Poté rozebírá některé studie publikované v posledních desetiletích. V práci jsou analyzovány variace zakopnutí včetně pádů vpřed a vzad. Výsledky ukazují, že v případě zakopnutí existuje jistá hodnota úhlu sklonu těla od svislé osy, jejíž dosažení neumožňuje možnost obnovení stability. Na základě výsledků jsme pospali i vliv rychlosti chůze na riziko pádu a další charakteristiky snižující riziko upadnutí.
Klíčová slova: Forenzní biomechanika, pády, zakopnutí, znalec, biomechanická figurína, rychlost chůze


prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.:
Trvání obranné reakce na nenadálý útok

Autor se v článku zabývá doubou trvání obranné reakce na nenadálý útok. Studium časových relací, doby reakce a latentní doby reakce jsou důležité biomechanické parametry. Poznáním přesných časových intervalů je možné provádět přesné simulace kritického pohybového děje. Autor je instpirován údaji ze statistik NYPD (Policie New York), kde byl dotazován vzorek 4 000 policistů kteří museli čelit útoku ohražujícím jejich život. Prezentovaná data se snaží experimentálně ověřit.
Klíčová slova: obranná reakce, útok, forenzní biomechanika, experimentální výzkum


JUDr. Nikolaj Hrib, Ph.D.
Kriminalistické aspekty vyšetřování trestných činů ublížení na zdraví v léčebném procesu

Objasňování a vyšetřování trestných činů ublížení na zdraví v léčebném procesu – zejména prokazování kauzálního vztahu mezi následkem a příčinou a vymezení konkrétní odpovědnosti zdravotnických pracovníků, kteří poskytovali zdravotnickou péči, je velmi složitý proces a vyžaduje vysoce angažovaný a profesionální přístup, jak z pohledu kriminalistického při objasňování, tak trestně právního při vyšetřování podle pravidel stanovených trestním řádem, při posuzování objektivní a subjektivní stránky skutkové podstaty trestných činů usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1, 2, případně ublížení na zdraví z nedbalosti podle § 148 odst 1 TZ.
Klíčová slova: tresntný čin, zdravotnictví, léčebný proces, ublížení na zdraví z nedbalosti.


Dr. Zdeněk Kovařík, CSc., PhDr. Cyril Kostík, CSc.
Úvod do modelování trendu čtvrtletních časových řad vybraných
ukazatelů kriminality v ČR a SR za pomoci matematických funkcí

Předložený článek analyzuje čtvrtletní časové řady nezaměstnanosti v ČR, SR a 13 vybraných ukazatelů kriminality z oblasti krádeží a vloupání v obou republikách. S využitím evaluačního software CurveExpert 1.4 byly dané časové řady proloženy křivkami na základě adekvátních matematických funkcí. Článek demonstruje zjištění o vhodnosti těchto modelů i o jejich využitelnosti pro extrapolaci na nejbližší sledované období do jednoho roku u čtvrtletních časových řad.
Klíčová slova: časová řada, trend, trendové funkce, interpolace, extrapolace, korelační koeficient, standardní chyba odhadu.


Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.:
Kointegrační analýza ročních časových řad vybraných ukazatelů kriminality a nezaměstnanosti v České republice

Předložený článek analyzuje roční časové řady jedenácti vybraných ukazatelů kriminality ve vztahu k časové řadě „Nezaměstnanost v ČR.“ Metodou postupných kroků jsou provedeny všechny nezbytné analytické úkony, které přesvědčivě a exaktně dokládají zjištěné kointegrační vztahy. Uvedené postupy analýzy kointegrace nestacionárních časových řad mohou sloužit jako návod pro zájemce o podobný typ analýzy časových řad.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, statická regresní analýza, rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace.


Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.:
Kointegrační analýza čtvrtletních časových řad vybraných ukazatelů kriminality a nezaměstnanosti v České republice

Předložený článek analyzuje čtvrtletní časové řady jedenácti vybraných ukazatelů kriminality ve vztahu k časové řadě „Nezaměstnanost v ČR.“ Metodou postupných kroků jsou provedeny všechny nezbytné analytické úkony, které přesvědčivě a exaktně dokládají zjištěné kointegrační vztahy. Uvedené postupy analýzy kointegrace nestacionárních časových řad mohou sloužit jako návod pro zájemce o podobný typ analýzy časových řad.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, statická regresní analýza, rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace.


Dr. Zdeněk Kovařík, CSc., PhDr. Cyril Kostík, CSc.
Scénáře extrapolace čtvrtletních časových řad vybraných ukazatelů kriminality pod vlivem nezaměstnanosti v České a Slovenské republice

Předložený článek demonstruje postup kointegrační analýzy vztahu nezaměstnanosti a ukazatele kriminality „krádeží vloupáním do restaurací a hostinců“ v ČR a SR. Taktéž je naznačen postup při tvorbě scénáře možného vývoje daného ukazatele kriminality v ČR a SR pod vlivem extrapolovaného vývoje nezaměstnanosti jako prediktoru. Na grafických ukázkách je naznačen reálný vliv růstu nezaměstnanosti na růst i dalších ukazatelů kriminality.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, statická regresní analýza, dynamická regresní analýza (ADL), rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace.


JUDr. Martin Bohman, Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.,
Výzkum vztahu policistů ke službě jako jeden z nástrojů posouzení efektivnosti modelu Excelence EFQM

Článek je druhou částí širšího materiálu, který je zaměřen na problematiku vztahu policistů ke službě. Jeho teoretickým východiskem je model EFQM, který je již několik let implementován do podmínek činnosti Policie ČR. V rámci tohoto modelu je vztah policistů ke službě velmi důležitou komponentou. Článek na základě empirického výzkumu mapuje úroveň vztahu policistů ke službě s důrazem na region jižní Moravy. Výsledky této analýzy budou v následném období využity při posuzování efektivnosti uplatňovaného modelu EFQM v rámci Policie ČR.
Klíčová slova: model EFQM, vztah policistů ke službě, spokojenost ve službě, subjektivní přínosy do výkonu služby, identifikace se službou, vztahy k nadřízeným a spolu-pracovníkům, profesní motivace policistů ve službě.


Zvláštní číslo 2010