Resumé zvláštního čísla 2011

Biomechanický aspekt střetného boje
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.

Autor článku se již léta věnuje biomechanickému výzkumu v oblasti extrémního dynamického zatěžování organismu. V předložené stati se zaměřuje na aspekty střetného boje. Výzkum využívá matematické modelování. Matematické modelování kombinované s geometricko-fyzikálním modelem je ve forenzní biomechanice zatím jediná cesta, jak získat relevantní informace o studovaném ději. Pro získání empirických dat byl proveden pilotní výzkum vychýlení těla vnější silou a následně pak analýza biomechanického obsahu videozáznamů imitací střetného boje. Z provedených měření byla získána významná data pro další modelování.
Klíčová slova: biomechanika, modelování, empirický výzkum. 


Biomechanické aspekty přímého úderu a statistické testování relevantnosti vytvořených výkonnostních skupin
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Síla úderu je důležitá informace pro posouzení zranění hlavy a organismu. V příspěvku jsou prezentovány výsledků experimentů. Měření bylo provedeno na vzorku průměrné populace mužů. Výsledky ukazují, že nebyla prokázána výrazná závislost velikosti dynamické složky síly úderu na tělesné hmotnosti a neprokázala se relevantní závislost velikosti dynamické složky síly úderu na tělesné výšce. Maximální hodnota síly přímého úderu závisela na stupni trénovanosti pokusné osoby. Výsledky měření byly v intervalu od 765 N (netrénovaní) až 2917 N (vysoce trénovaní). Testování relevantnosti vytvořených skupin bylo provedeno s využitím základních parametrických nástrojů a koeficientů absolutní a relativní věcné významnosti Cohenovo d (r) a koeficientu 2.
Klíčová slova: síla, biomechanika, úder, zrychlení, zranění hlavy.


Experimentální poznatky k zjišťování nízkých hodnot alkoholu ve vydecho-vaném vzduchu
doc. Ing. Jaroslav Suchánek, CSc.

V článku jsou popsány první experimentální výsledky měření obsahu alkoholu ve vydechovaném vzduchu po použití některých kosmetických prostředků a po konzumaci některých cukrovinek s deklarovaným obsahem alkoholu. V řadě případů byly bezprostředně po použití kosmetických prostředků anebo po konzumaci cukrovinek zjištěny vysoké hodnoty alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Tyto hodnoty však vesměs velmi rychle klesají, odpovídají hodnotám alkoholu přítomného v ústní dutině, nikoliv v alveolárním vzduchu. Experimenty byly uskutečněny v souvislosti s řešeným vědeckovýzkumným úkolem.
Klíčová slova: alkohol, detekce alkoholu, kriminalistika, měření, toxikologie, vydechovaný vzduch.


Nové trendy ve viktimologii
doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc.

Článek informuje o aktuálních tématech viktimologie. Nové poznatky vedou k větší diferenciaci v přístupech krizové intervence a pomoci obětem vůbec. Je kladen větší důraz na „zmocňování“ oběti. Moderní systémy pomoci obětem zločinů zdůrazňují komplexní přístup, který tvoří psychologické, právní a praktické či sociální služby poskytované obětem. Právě v kombinaci a kooperaci právních, psychologických a sociálních služeb je spatřován perspektivní trend v poskytování pomoci obětem závažných zločinů.
Klíčová slova: viktimologie, oběť, krizová intervence.


K české konceptualizaci anti-cikánismu
Mgr. Tomáš Kamín

Autor klade otázky týkající se české konceptualizace anti-cikánismu a problémů s tím souvisejícími. Tvrdí, že se liší pojetí anti-cikánismu obvyklé v západní Evropě a v Česku, zejména to platí o české výzkumné agentuře STEM a o některých českých sociolozích. Dochází u nich totiž ke zpochybňování českého anti-cikánismu jako jedné z forem rasismu. Podle autorova názoru je třeba věnovat i nadále pozornost české konceptualizaci rasismu a z ní se odvíjejícího anti-cikánismu. V neposlední řadě autor odmítá užívání slova anti-cikánismus ve vědě, byť chápe motivy těch, kteří usilují o jeho zavedení do širší veřejné rozpravy.
Klíčová slova: sociologie, Romové, rasismus, anti-cikánismus, anti-semitismus.


Informace o dílčím výzkumném úkolu č. 1/6 „Rozhodování pachatelů trestné činnosti vzhledem k parametrům situační prevence“
PhDr. Marcela Moulisová, Ph.D., doc. JUDr. Ivana Zoubková, CSc.

Příspěvek podává informaci o dílčím výzkumném úkolu řešeném katedrou kriminologie pod názvem „Rozhodování pachatelů trestné činnosti vzhledem k parametrům situační prevence“ č.1/6. Úkol je volným pokračováním výzkumu, realizovaného v rámci Výzkumného záměru PA ČR v letech 2004-2010, který testoval kriminologickou teorii racionální volby na souboru studentů. Současný výzkum má charakter opakování, avšak na zcela jiném souboru respondentů – na skutečných pachatelích trestných činů. Cílem úkolu je vytěžit informace nejen pro teoretické poznání, ale především pro praktické využití v rámci situační prevence.
Klíčová slova: rozhodování pachatelů, motivace, techniky neutralizace, situační prevence, pravděpodobnost odhalení. 


Možnosti a limity novelizace zákona o právu shromažďovacím včetně návrhu konkrétních změn a analýzy jejich dopadů v praxi
Mgr. Lenka Burdová

Příspěvek představuje prvotní verzi jednoho z předpokládaných cílových výstupů dílčího vědeckovýzkumného úkolu 2/3 „Identifikace a charakteristika vybraných sociogenních mimořádných událostí“, který bude reprezentovat do praxe zaměřenou a prakticky využitelnou či aplikovatelnou část výsledků řešeného výzkumného projektu. Autorka se na základě empiricky identifikovaných potřeb orgánů veřejné správy a výkonných složek zabývala analýzou stávající úpravy shromažďovacího práva ve vztahu k poslední dobou velmi aktuální a viditelné problematice demonstrací a pochodů zejména pravicových extremistů, a v tomto příspěvku prezentuje pilotní verzi návrhu novely zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, včetně komentáře k dopadům jednotlivých změn.
Klíčová slova: analýza potřeb orgánů veřejné správy, extremismus, novelizace, svolavatel, účastník shromáždění, úřad, zákon o právu shromažďovacím.


Identifikace a charakteristika vybraných sociogenních mimořádných událostí
Dr. Ján Šugár, CSc., Mgr. Lenka Burdová

Příspěvek přibližuje dílčí výsledky řešení výzkumného projektu „Identifikace a charakteristika vybraných sociogenních mimořádných událostí“. Empiricky zjištěná data o četnosti výskytu negativních sociálních jevů velké intenzity na území jednotlivých regionů identifikovala sociogenní mimořádné události, které se vyskytují na území České republiky nejčastěji a které vnímají orgány veřejné správy včetně jejich výkonných složek jako nejproblematičtější, k jejichž řešení je potřeba vynakládat vysoké finanční prostředky a zároveň nejsou dlouhodobě příliš uspokojivě koncepčně řešeny v oblasti prevence vzniku těchto jevů a událostí z nich plynoucích. Tyto jevy a události jsou pak dále kvalitativně analyzovány a systemizovány za použití obecného algoritmu, jehož parametry jsou systémové vymezení prostředí, procesní souvislosti, podmínky vzniku a šíření, bezprostřední příčiny a způsob iniciace, průběh šíření, pravděpodobnost výskytu, rozsah působení primární a sekundární dopady a následky.
Klíčová slova: extremismus, fotbalové chuligánství, manifestace, sociogenní mimořádná událost, stávka, terorismus.


Současné mezinárodní požadavky na bezpečnou přepravu radioaktivních materiálů
doc. Ing. Jozef Sabol, DrSc., prof. Ing. Bedřich Šesták, DrSc.

Příspěvek se zabývá některými aktuálními otázkami přepravy radioaktivních látek se zvláštním důrazem na mezinárodní aspekty transportu těchto nebezpečných materiálů. Vzhledem k možnému zneužití takových látek pro teroristické účely, v současné době se ve světě i u nás věnuje zvýšená pozornost zavedení účinných kontrolních mechanizmů zaměřených na prevenci, detekci a identifikaci nezákonně přepravovaných těchto nebezpečných látek. V České republice byla přijata celá řada opatření k zamezení ilegálního pohybu radioaktivních zářičů, a to jak pokud jde o příslušnou legislativu, tak i co se týká instalace vhodné detekční techniky na hraničních přechodech a mezinárodních letištích. V této oblasti je situace v České republice plně konzistentní s příslušnými mezinárodními předpisy a doporučeními.
Klíčová slova: Bezpečnost, přeprava, radioaktivní látka, radiační ochrana. 


Jak čelit radiologickým teroristickým hrozbám?
doc. Ing. Jozef Sabol, DrSc., prof. Ing. Bedřich Šesták, DrSc.

Příspěvek se zabývá problematikou potenciálních teroristických hrozeb s využitím vhodných radioaktivních látek, které by se v místě útoku rozptýlily a tak zasáhly nejenom osoby nacházející se na tomto místě, ale měly by nepříznivý vliv i na jeho okolí, které by bylo radioaktivně kontaminováno. Ke konstrukci radioaktivní zbraně lze principiálně použít řadu radionuklidů, které se běžně používají v průmyslu a medicíně. Jsou uvedeny aplikace těchto radionuklidů a některé jejich vlastnosti. Diskutovány jsou rovněž možné důsledky radiologického napadení a možnosti zmírnění dopadů takového zákeřného aktu na obyvatelstvo a životní prostředí. Pozornost je věnována také preventivním opatřením, kde se za důležitou roli považuje důkladné zabezpečení radioaktivních zdrojů včetně zabránění přístupu k nim nepovolaným osobám a postupy zaměřené na zamezení jejich nezákonné přepravy. Konstatuje se přitom, že zajištění těchto úkolů si mimo jiné vyžaduje i přípravu a praktický výcvik odpovědných pracovníků v této oblasti.
Klíčová slova: terorismus, radioaktivní látka, radiologická zbraň, ozáření osob, prevence, ochrana obyvatelstva.


Kointegrace v jednorovnicových modelech čtvrtletních časových řad vybra-ných ukazatelů krádeží vloupáním a míry nezaměstnanosti v České republice
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Předložený článek analyzuje časové řady čtyř ukazatelů kriminality z oblasti krádeží vloupáním ve vztahu k časové řadě „míra nezaměstnanosti v ČR“. Metodou postupných kroků (od 1 do 8) jsou provedeny všechny nezbytné analytické úkony, které přesvědčivě a exaktně dokládají zjištěné kointegrační vztahy. Uvedené postupy analýzy kointegrace nestacionárních časových řad mohou sloužit jako návod pro zájemce o podobný typ analýzy časových řad.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, statická regresní analýza, rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace.


Ověřování výzkumných předpokladů cestou věcné významnosti
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

Při analýze vzájemných vztahů mezi proměnnými stále ve výzkumné praxi dominuje využívání konceptu statistické významnosti. Mnohdy je statistická významnost používána i za situace, kdy nejsou pro její použití splněny základní předpoklady. V předloženém článku je pozornost čtenářů orientována na využívání druhého konceptu – věcné významnosti (effect size). Analýze věcné významnosti jsou podrobeny výsledky výzkumu „Spolupráce Policie ČR s veřejností“. Výzkum vycházel z toho, že spolupráce a pomoc veřejnosti je velice důležitým faktorem, který přímo a rozhodně ovlivňuje úspěšnost většiny policejních činností. Smysluplným zapojením veřejnosti do bezpečnostní problematiky rovněž dochází k posilování důvěry občanů v policii.


Zvláštnosti prožívání a chování jedinců a sociálních souborů v situacích ohrožení
JUDr. Mgr. Joža Spurný, Ph.D.

Z výsledků našich dosavadních výzkumů vyplývá, že při posuzování spolehlivosti lidského výkonu (hledání příčin selhání člověka v exponovaných situacích), hrají významnou roli sociální a psychologické faktory, přítomné v situaci (situační proměnné) a prožívání jejich vlivu účastníkem situace. Obsahem příspěvku jsou výchozí teze pro formulaci výzkumného problému a následnou volbu metodologie při realizaci výzkumného úkolu 2/5 Zvláštnosti prožívání a chování jedinců a sociálních souborů v situacích ohrožení.
Klíčová slova: situace ohrožení, osobnostní proměnné, situační proměnné, zvláštnosti komunikace.


Krize západního libertanistického kapitalismu a možnosti právovědy a státo-vědy – jak ji exaktně vzít na vědomí
doc. JUDr. Vladimír Zoubek, CSc.

Článek prezentuje dílčí výstupy výzkumného úkolu IVÚ 2 „Bezpečnostní management a krizové řízení“, který je součástí Výzkumného projektu Policejní akademie ČR v Praze (na léta 2011-2015) „Analýza bezpečnostních rizik společnosti a jejich transfer do teorie bezpečnostních systémů“.
Klíčová slova: výzkum, globální bezpečnost.


Vybrané aktuální problémy policejně bezpečnostní činnosti
pplk. Mgr. Josef Tóth, doc. PhDr. Kamil Pavlíček, CSc., Mgr. Jindřich Komárek

Článek předkládá několik aktuálních otázek z oblasti dopravně bezpečnostní problematiky, které se velmi rychle zviditelňují a čekají na svá účinná policejní řešení. Tato témata se ukazují jako dosud nedostatečně objasněná a málo společensky akcentovaná. Výběr problémů nebyl zvolen náhodně. Význam popisovaných jevů narůstá a akceleruje. Společnost očekává účinná řešení a eliminaci těchto problémů, které mají mezi sebou značnou návaznost a vysoké dopady na problematiku bezpečnosti silničního provozu. Významný, ne-li hlavní podíl na jejich odhalování a šetření má policejní praxe vybavená účinnými metodami a prostředky.
Klíčová slova: návykové látky, agresivní chování, bodová prevence, dopravní přestupky.


Máme v České republice dostatečné prostředky pro zacházení s delikventními dětmi?
pplk. PhDr. JUDr. Jana Firstová

Autorka v příspěvku poukazuje na možnosti a meze zacházení s delikventními dětmi v České republice. Zabývá se prostředky trestního i mimotrestního charakteru v rámci reakce na kriminalitu mládeže z hlediska jejich efektivního využívání v praxi.
Klíčová slova: děti, kriminalita mládeže, delikvence, Česká republika.


Systémová analýza rizik sociální reintegrace osob po opuštění výkonu trestu odnětí svobody (ochranné výchovy, ochranného léčení)
pplk. PhDr. JUDr. Jana Firstová

Příspěvek pojednává o přípravné fázi dílčího vědeckovýzkumného záměru „Systémová analýza rizik sociální reintegrace propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody (ochranné výchovy, ochranného léčení) – příspěvek k prevenci recidivy /potažmo k bezpečnosti regiónů/“. Poukazuje na nezbytnost detekce rizikových faktorů sociální reintegrace u vybraných skupin pachatelů za účelem cílenější a efektivnější realizace této reintegrace se zmírněním rizika recidivy.
Klíčová slova: sociální reintegrace, rizika, systémová analýza, ochranná výchova, ochranné léčení.


Použití neletálního donucovacího prostředku při policejním zákroku
JUDr. Martin Kloubek, Ph.D.

Článek pojednává o nové možnosti vyplývající ze zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR. Touto možností je, při služebním zákroku k imobilizaci osoby s indikovanou, nebo již ověřenou psychiatrickou poruchou, která představuje vážné nebezpečí pro život a zdraví sebe nebo okolních osob, použít speciální vrhací zařízení, které do jejího těla dopraví farmaka umožňující redukci agresivního chování a mohou navodit stav různě hluboké sedace takové osoby. Takový způsob služebního zákroku proti agresivní osobě, jejíž ovládací a rozpoznávací schopnosti sou tempore criminis vymizelé nebo vážně narušené je mnohem humánnější, než nutnost použít standardních donucovacích prostředků nebo střelné zbraně.
Klíčová slova: neletální donucovací prostředek, vrhací zařízení, farmaka redukující agresivní chování a navozující sedaci.


Farmakologické ovlivnění lidského chování. Může být využito při policejním zákroku?
doc. MUDr. Ladislav Hess, DrSc., JUDr. Martin Kloubek, Ph.D.

V současné době jsou předmětem zájmu prostředky, které by bylo možno použít k rychlé tranquilizaci násilných a nekooperativních osob, které se nacházejí ve stavu vzplanutí psychické poruchy nebo choroby, případně pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek. K dispozici jsou fyzikální způsoby imobilizace například použitím taseru nebo chemické, použitím farmak. Sdělení podává přehled o farmacích umožňujících redukci agresivního chování. Zároveň jsou uvedeny požadavky, které musejí daná farmaka splňovat.
Klíčová slova: Farmakologická modifikace chování, benzodiazepiny, alfa2 agonisté disociativní anestetika, neuroleptika, použití jako non-lethal weapons.


Neletální zbraňové systémy – technické a taktické aspekty
Ing. Bohumil Planka, CSc., JUDr. Libor Kovárník, Ph.D.

Článek zahrnuje první výstupy výzkumného projektu realizovaného na Policejní akademii v Praze „Použití neletálně působících zbraní v policejní praxi“. Cílem projektu je komplexní zpracování problematiky neletálního zneškodnění pachatele. Projekt zahrnuje technické, medicínské, taktické i právní aspekty tohoto fenoménu.
Klíčová slova: pachatel, policie, neletální zbraně.


Úvaha jak zvládnout rychle, efektivně a humánně neklidného, agresivního duševně nemocného člověka, který je nebezpečný sobě či okolí.
MUDr. Jan Hubert

Jak zvládnout rychle, efektivně a humánně neklidného, agresivního duševně nemocného člověka, který je nebezpečný sobě či okolí. Zamyšlení forenzního psychiatra nad výzkumným úkolem č. 3/8: realizovaným Policejní akademií ČR v Praze: Použití non-lethal weapons – neletálně působících zbraní v policejní praxi.
Klíčová slova: Distanční metoda aplikace tranquilizačního prostředku.


Informace o výzkumném projektu „Návrh optimálního plánu, modelu komplexní služební přípravy Policie ČR
pplk. Mgr. Robert First

Příspěvek pojednává o přípravné fázi dílčího vědeckovýzkumného záměru „Návrh optimálního plánu, modelu komplexní služební přípravy Policie ČR“ – příspěvek k výzkumu účasti policistů na služební přípravě, znalosti problematiky zákroků proti osobám pod vlivem návykových látek a řízení služebního vozidla. Poukazuje na nutnost kladení důrazu na širší spektrum témat, potřebných pro přípravu a vzdělá-vání policistů ČR.
Klíčová slova: policie, služební příprava, pachatel, drogy, chování pod vlivem návykových látek.


Zkouška spolehlivosti dle návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů
pplk. JUDr. Josef Hrudka, JUDr. Benedikt Vangeli

Článek pojednává o nové úpravě zkoušky spolehlivosti v dikci současného (druhého) návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Porovnává tak dikci obsaženou v zákoně o Policii České republiky, dikci obsaženou v prvním návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, který se nikdy nedostal na pořad jednání Poslanecké sněmovny a dikci obsaženou v druhém, tedy současném, návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Článek podrobně rozebírá zejména tuto třetí dikci, která přináší řadu zefektivnění tohoto institutu, jako je např. výjimka z odpovědnosti za přestupky a správní delikty spáchané za účelem provedení zkoušky spolehlivosti, zúžení povinnosti informovat zpětně o provedení zkoušky spolehlivosti či umožnění dokumentace zkoušky spolehlivosti jinou osobou než inspektorem.
Klíčová slova: zkouška spolehlivosti, Generální inspekce bezpečnostních sborů, přestupková exempce, proaktivní nástroje boje s trestnou činností, trestná činnost příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů.


Zkouška spolehlivosti – explikace, aplikace, efektivita
pplk. JUDr. Josef Hrudka, JUDr. Benedikt Vangeli

V současné době dosud neexistuje komplexní analýza fungování zkoušky spolehlivosti používané v současnosti Inspekcí policie. S přijetím nového zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů bude navíc potřeba analyzovat fungování tohoto institutu i ve změněné zákonné dikci obsažené v tomto zákoně. Autoři článku proto představují záměr vědeckovýzkumného úkolu 3/6: „Zkouška spolehlivosti – explikace, aplikace, efektivita“, který by měl ze všech relevantních pohledů zanalyzovat tento stále ještě relativně nový právní institut.
Klíčová slova: zkouška spolehlivosti, Inspekce policie České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, proaktivní nástroje boje s trestnou činností, trestná činnost policistů.


Týrání osoby žijící ve společném obydlí a postup příslušníků PČR
JUDr. Milan Šubrt, Ph.D.

Příspěvek zabývá fenoménem domácího násilí z hlediska kriminologie, kriminalistiky, psychologie a zejména trestního práva. Autor analyzuje zákonnou skutkovou podstatu trestného činu Týrání osoby žijící ve společném obydlí podle § 199 trestního zákoníku. Rozebírá postup příslušníků PČR v případě domácího násilí a s tím související oprávnění policie vyplývající ze zákona o PČR.
Klíčová slova: domácí násilí, kriminologie, kriminalistika, trestní právo.


Phishing a card skimming z pohledu českého trestního práva
JUDr. Petr Volevecký, Ph.D.

Příspěvek se zabývá projevy kybernetické trestné činnosti, které směřují k odčerpání peněžních prostředků z bankovního účtu poškozeného, zejména na phishing a card skimming.V příspěvku jsou uvedené definice těchto projevů, jejich trestněprávní zhodnocení, schémata postupu pachatelů při jejich páchání a v neposlední řadě i ukázky těchto kybernetických hrozeb.
Klíčová slova: kybernetická trestná činnost, kybernetická kriminalita, phishing, card skimming.


Zpráva o průběhu Integrovaného výzkumného úkolu 4/3 Systém řízení státních organizací, jeho charakter a základní problémy za rok 2011
doc. Ing. Ludmila Mládková, Ph.D., PhDr. Petr Jedinák, Ph.D.

Příspěvek stručně hodnotí výsledky Integrovaného výzkumného úkolu 4/3 Systém řízení státních organizací, jeho charakter a základní problémy v roce 2011. Integrovaný výzkumný úkol je součástí Výzkumného záměru č. 4 na léta 2011-2015 at Police University of Czech Republic in Prague.
Klíčová slova: vědeckovýzkumný úkol, systém řízení, publikační aktivita.


Vůdcovské dovednosti manažerů příslušníků Policie České republiky
doc. Ing. Ludmila Mládková, Ph.D.

Od podzimu roku 2010 probíhá na PA ČR v Praze a VŠE v Praze dotazníkové šetření zaměřené na znalostní pracovníky. Tento článek prezentuje první výsledky odpovědí respondentů-policistů na otázku týkající se vůdcovských dovedností jejich manažerů a jeho cílem je informovat o probíhajícím výzkumu. Protože článek hodnotí odpovědi pouze 37 respondentů-policistů, nelze jeho závěry zobecňovat. Při čtení článku je třeba mít na mysli, že se jedná o výsledky průběžné.
Klíčová slova: management, vůdcovství, vůdcovské dovednosti.


Systémy hodnocení pracovníků uplatňované ve státních organizacích – výstupy z provedeného výzkumu
PhDr. Petr Jedinák, Ph.D., Bc. Ing. Marek Čandík, PhD., Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.

V příspěvku se autoři zaměřili na proces hodnocení pracovníků ve státních organizacích. Tato problematika řešena jako součást výzkumného úkolu č.4/3, který je součástí integrovaného výzkumného úkolu č. 4 na léta 2010 – 2015, realizovaný na Policejní akademii České republiky v Praze. Moderní přístupy k hodnocení výkonnosti organizací se snaží o to, aby se do tohoto hodnocení promítnuly všechny procesy a činnosti, které v ní probíhají. Hodnocení by mělo být vedeno snahou budoucího zlepšování s cílem zaměřeným na kvalitu. V příspěvku prezentovány výstupy z provedeného výzkumu k dané problematice, který se uskutečnil v roce 2011. Respondenti byli studenti kombinované formy studia, kteří studují na Policejní akademii České republiky v Praze a profesní praxi vykonávají ve státních organizacích.
Klíčová slova: hodnocení výkonnosti organizací, pracovní výkon, výzkum.


Hodnocení příslušníků v Policii České republiky – význam procesu hodnocení a jeho metodika, analýza dat výstupů z provedených výzkumů
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc., PhDr. Petr Jedinák, Ph.D.

V příspěvku se autoři snaží popsat problematiku hodnocení pracovního výkonu příslušníků Policie České republiky. Hodnocení spadá do koncepce řízení pracovního výkonu a v policii je uplatňována od roku 2002. Vlastní proces hodnocení je realizován dle stanovených metod. Výstupy z hodnocení určují odměňování policisty a jeho další kariérní rozvoj v organizaci. Pro organizaci je důležité znát zpětnou vazbu – jak na celý proces hodnocení nahlíží samotní policisté. V článku jsou prezentovány výsledky analýzy věcné významnosti tří výzkumných předpokladů k hodnocení příslušníků Policie České republiky. Data byla získána a zpracována na základě dotazníkových šetření realizovaných na Policejní akademii České republiky v Praze v letech 2009 až 2011.
Klíčová slova: hodnocení příslušníků Policie České republiky, metodika hodnocení, dotazníkové šetření, výzkum.


Management kybernetické bezpečnosti
doc. RNDr. Josef Požár, CSc., Ing. Milan Kný, CSc.

Autoři si kladou otázky, týkající se dalšího směřování v oblasti boje s kybernetickou kriminalitou a tudíž se věnují problematice kybernetické bezpečnosti, jako takové Je třeba věnovat pozornost zejména ochraně kritických infrastruktur, velkých korporací, bank, státních institucí apod.
Klíčová slova: kybernetická bezpečnost, Systém řízení informační bezpečnosti – Information Security Management Systém) ISMS, MLS (Multi Level Security. Víceúrovňová bezpečnost, Hrozby kybernetické bezpečnosti, biometrika.


Právní aspekty hrozeb kybernetické kriminality
doc. RNDr. Josef Požár, CSc., JUDr. Štěpán Kalamár, Ph.D.

Tento článek byl zpracován v rámci Projektu vědeckovýzkumného úkolu č. 4/4 „Informační bezpečnost a kybernetická kriminalita v organizaci“, který je součástí Integrovaného výzkumného úkolu na léta 2010 – 2015, realizovaný Fakultou bezpečnostního managementu Policejní akademie České republiky v Praze a je jejím částečným výstupem.
Klíčová slova: kybernetická kriminalista, právo, právní aspekty, výzkum.


Efektivnost veřejného sektoru
Ing. Milan Kný, CSc., Mgr. František Hřebík, Ph.D.

Komparativní studie mezi veřejným a neveřejným sektorem analyzuje na příkladech užitečnost a obtíže benchmarkingu, jako cestě k vyšší efektivnosti řízení ve státní správě a místní samosprávě. Autoři v příspěvku dedukují některé poznatky vlastního výzkumu. Aktuálním problémem je zmíněná recidiva recese sociálně ekonomických procesů v národním i mezinárodním prostoru.
Klíčová slova: veřejný sektor, efektivnost veřejného sektoru, metody zjišťování efektivnosti veřejného sektoru.


Testování jako forma hodnocení cizojazyčné kompetence
doc. PhDr. Věra Poláčková, CSc., doc. PhDr. Michaela Píšová, CSc.

Příspěvek je zaměřen na vývoj teorie i praxe jazykového testování, na typy jazykových testů, a to v závislosti na účelu testování, na kvalitu testů a v neposlední řadě na etické aspekty jazykového testování. Prezentovány jsou také vybrané historické aspekty teorie jazykového testování, analyzovány dílčí sociolingvistické a psychologické přístupy, nastíněny jsou i komunikační a postkomunikační přístupy k jazykovému testování. Autorky vycházejí z aktuálních celoevropsky přijímaných dokumentů, zmiňují rovněž význam použití informačních a komunikačních technologií pro testování cizojazyčné komunikační kompetence. Do textu jsou pro přehlednost začleněna i schematická zobrazení vybraných konstruktů.
Klíčová slova: cizojazyčné kompetence, testování, hodnocení znalostí, komunikační kompetence.


Konstruování didaktických testů vyhodnocovaných pomocí ICT
Mgr. Alena Lukáčová, Ph.D.

Autorka ve svém příspěvku poukazuje na nutnost zefektivnění měření výsledků výuky pomocí ICT a s tímto i ruku v ruce jdoucí konstruování didaktických testů na příslušné úrovni dle zjednodušené Bloomovy taxonomie úloh. Tuto snahu demonstruje uvedením praktického příkladu znalostních testů zkonstruovaných pro účely otestování jazykových kompetencí studentů 1. ročníku kombinované formy studia.
Klíčová slova: didaktický test, měření výsledků výuky, ICT, validita, reliabilita, relevance, objektivnost, multiple-choice, revidovaná Bloomova taxonomie.  


Zvláštní číslo 2011