Resumé článku
Možnosti využití neuropsychologických a projektivních metod v detekci typu fabulace a simulace u delikventů
Mgr. Martin Antušák, Vzdělávací institut, Děčín, Česká republika, Věznice Ruzyně
prof. PhDr. Lenka Krámská, Ph.D., Nemocnice Na Homolce, Praha
Abstrakt
Předkládaný článek seznamuje čtenáře s uskutečněným forenzně psychologickým výzkumem, jehož stanoveným záměrem bylo zjistit, zda metody neuropsychologie aplikované ve forenzní praxi dokážou signifikantně odlišit diagnostické profily odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody a mladistvých chovanců v soudně uložené ochranné a ústavní výchově v České republice, u nichž se liší způsoby chování zaznamenané přímým longitudinálním pozorováním.
Mezi vězněnými osobami a chovanci ochranné a ústavní výchovy byli na základě přímého pozorování různých způsobů chování vybráni participanti třech výzkumných skupin, kterým byly administrovány neuropsychologické metody. Cílem výzkumu bylo zjistit, zda se výsledky aplikovaných metod signifikantně liší.
Participantům třech výzkumných skupin byly administrovány neuropsychologické diagnostické metody Repeatable Battery for the Assessment of Neuropsychological Status (RBANS) – Opakovatelná baterie pro hodnocení neuropsychologického stavu a Structured Inventory of Malingered Symptomatology (SIMS) – Strukturovaný inventář simulované symptomatologie. Tyto metody provázela administrace řady klinických škál.
Výsledky metod aplikovaných participantům výzkumu byly statisticky zpracovány a byly analyzovány z hlediska statistické významnosti, aby bylo možno ověřit stanovené hypotézy výzkumu. Výzkumem bylo potvrzeno, že výsledky neuropsychologické diagnostické metody Repeatable Battery for the Assessment of Neuropsychological Status (RBANS) – Opakovatelné baterie pro hodnocení neuropsychologického stavu prokázaly statisticky významný rozdíl mezi třemi výzkumnými skupinami. Analogické zjištění bylo zaznamenáno u výsledků aplikovaných škál interpersonálních vztahů PBI a ECR, dále u výsledků škál emocionální regulace DERS, ASQ a rovněž u škál adaptace na stresové situace CISS.
Z výsledků výzkumu plyne, že typy fabulace a simulace zjištěné u participantů výzkumných skupin přímým pozorováním lze predikovat s reálnou pravděpodobností na základě administrace psychodiagnostické baterie, která by zahrnovala metody ověřené proběhnuvším výzkumem.
Aplikace neuropsychologických metod a průvodních klinických škál u diagnostiky nově nastupujících odsouzených a chovanců do prostředí institucionální výchovy tak může snížit rizika pro systém a personál výchovných institucí plynoucích z maladaptivního chování predikcí takového budoucího chování včetně typů fabulací a simulací charakteristických pro jednotlivé typy „klientů“ institucionální výchovy, tedy vězňů penitenciárních a chovanců etopedických institucí.
Klíčová slova: delikvence, výkon trestu odnětí svobody, ochranná výchova mladistvých, neuropsychologická diagnostika, fabulace a simulace v institucionální výchově.