Resumé zvláštního čísla 2012
Biomechanická analýza dynamického zatížení hlavy při různých typech úderů
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., pplk. JUDr. Zdeněk Sadílek, Ph.D., Mgr. Filip Danko, Mgr. Lucie Filipenská
Extrémní dynamické zatěžování organismu představuje situaci, kdy útočník napadne oběť úderem pěstí, kamenem, kladivem, basebalovou pálkou nebo jiným pevným předmětem. Forenzní biomechanika zkoumá toleranci organismu na vnější zátěž, popisuje, jaký úder vede ke zhmoždění mozkové tkáně či fraktuře kosti. Předmětem zkoumání je, zda napadená osoba zemřela ihned nebo nějaký čas přežívala a teoreticky by bylo možné ji zachránit. Biomechanická analýza vybraných úderů do hlavy zkoumá a popisuje vnější zátěž na organismus pro jednotlivé druhy úderů, popisuje průběh úderu a jeho případné důsledky na lidský organismus a ověřuje korelaci HIC kritéria a míry závažnosti zranění pro jednotlivé údery.
Klíčová slova: biomechanická analýza, hlava, dynamické zatížení, úder pěstí, forenzní biomechanika, mechanické zatížení.
Příspěvek k identifikaci osoby podle frekvence chůze
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., doc. Ing. Jiří Jonák, PhD.
V příspěvku jsou shrnuty základní vědecké přístupy k analýze lokomoce a identifikace osoby podle chůze. Autoři provedli rozsáhlou studii, literární komparaci, v níž analyzují základní přístupy forenzní identifikace osoby. Problematika identifikace osob podle chůze není novou záležitostí, první aplikace se objevují od počátku devadesátých let 20. Století. Forenzní analýza lidské lokomoce je velmi zajímavá pro její aplikace v oblasti bezpečnosti, ochrany objektů a osob. Forenzní analýza současných přístupů ukazuje, že je možné využít v zásadě dvě cesty. První směr ukazuje, že jsou využívány možnosti redukce pohybu osoby na drátěný model svalově-kosterního systému a jeho modelace pohybu ve 3D prostoru. Druhá cesta představuje analýzu pohybu v sagitální rovině, sledování trajektorie těžiště těla a úhlových změn v kloubech dolní končetiny v závislosti na čase. Uvedená studie detailně přibližuje jednotlivé vědecké přínosy. Autoři publikují pilotní výzkum pro zjištění reliability frekvence ve vztahu k identifikaci osoby.
Klíčová slova: identifikace osob, kriminalistika, krádež, stopáž bezpečnostní kamery, výška osoby.
Kritéria zranění člověka při extrémním dynamickém zatěžování organismu
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc.
Zranění člověka vzniká tehdy, když biomechanická odezva překročí limitní hodnotu a v biologickém systému dochází k nevratným změnám. Jako důsledek této změny jsou poškození anatomické struktury a dochází k narušení normálních funkcí lidského organismu. Tento mechanismus se nazývá mechanismus zranění. Matematicky vyjádřitelná hodnota je dlouhodobým zájmem forenzní biomechaniky a v odborné biomechanické literatuře se objevuje několik přístupů a také i přesně vyjádřitelných parametrů (matematických vzorců) pro vyjádření tolerance organismu na vnější mechanické zatížení. V článku jsou uvedeny hlavní kritéria zranění hlavy, kritéria vzniku fraktur lebečních kostí a kritéria vážného poškození mozku a kritérium smrtelného zranění.
Klíčová slova: biomechanika, hlava, dynamické zatížení, impakt, Versace korekce, parametry zranění.
Domácí násilí na seniorech
doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc.
Článek se zabývá domácím násilím páchaném na seniorech. Autor rozlišuje dvě dimenze problému: domácí násilí v pozdějším životě a zneužívání starších osob. V článku jsou vysvětleny metodologické aspekty empirického výzkumu při zkoumání těchto jevů. Jsou diskutována i některá doporučení pro správnou intervenci a podporu obětí.
Psycholingvistické profilování případu série výhrůžných anonymních dopisů
Václava Musilová, PhDr. Jitka Veselá, Ph.D.
Článek představuje aplikaci forenzní psycholingvistiky, konkrétně psycho-lingvistického profilování série výhrůžných dopisů neznámého pachatele. Na rozboru konkrétního případu je demonstrován a psychologicky interpretován zrod a vývoj přípravy úmyslného násilného aktu. Autorky poukazují na funkční propojení a synergický efekt badatelské práce lingvisty a psychologa. Z následného příkladu aplikace forenzní psycholingvistiky vyznívá oprávněné začlenění forenzní analýzy obsahu textu do sestavy psychologických odborných služeb využívaných v kriminalistice.
Klíčová slova: Psycholingvistické profilování, forenzní lingvistika, řečové chování, výhrůžné anonymní dopisy (VAD), výhrůžný motiv, motiv substituce, cílená agrese, typ vraždícího sebevraha.
Používání technik neutralizace pachateli
PhDr. Marcela Moulisová, Ph.D.
Výzkum, provedený na 370 pachatelích ve vězení /prisoners/ (z toho bylo 300 mužů a 70 žen), zjišťoval jejich souhlas s pěti nejobvyklejšími technikami neutralizace (podle Sykese a Matzy, 1957), kterými mohou pro sebe sama omlouvat svůj trestný čin. Deset procent zkoumaných osob nemělo potřebu takto svůj čin ospravedlňovat, ostatní některou z technik použili. Nejčastěji uváděli techniku „popření odpovědnosti“, nejméně často techniku „popření oběti“ a techniku „loajalita ke skupině“. Technika „odsouzení odsuzujících“ vyvolala nejvíc nerozhodných odpovědí. Jen velmi málo osob mělo konsistentně „omlouvací“ postoj, tedy souhlasilo se všemi pěti technikami omluvy. Mezi muži a ženami nebyly v použití technik statistické rozdíly. Ukázalo se, že tendenci méně omlouvat svůj čin měli spíše muži starší, vzdělanější, dosud netrestaní, kteří jsou ve vězení poprvé, ale také ti s velkou délkou trestu.
Klíčová slova: kriminalita, motivace pachatelů k páchání trestné činnosti, výzkum, prevence, situační prevence.
Výzkum pachatelů podle druhů trestných činů
doc. JUDr. Ivana Zoubková, CSc:
Příspěvek analyzuje druhy trestné činnosti v kontextu s poznatky o motivech, postojích a hodnotové škále pachatelů ve výkonu trestu odnětí svobody. Trestná činnost skutečných pachatelů je rozdělena do pěti druhů na majetkovou kriminalitu, násilnou kriminalitu, drogovou kriminalitu, trestný čin zanedbání povinné výživy a trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Poznatky o pachatelích jsou použitelné v rámci situační prevence majetkové kriminality a lze je uplatnit i proti kriminalitě drogové a násilné. Jako kontraproduktivní z hlediska terciární prevence se ukázal výkon nepodmíněných krátkodobých trestů odnětí svobody u pachatelů drogové kriminality a trestného činu zanedbání povinné výživy, a to zejména v kontextu s trestným činem maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
Klíčová slova: situační prevence kriminality, terciární prevence, majetková kriminalita, násilná kriminalita, drogová kriminalita, maření výkonu úředního rozhodnutí, zanedbání povinné výživy, recidiva trestněprávní, recidiva penologická.
Některé nové poznatky vyplývající z řešení výzkumného úkolu: „Přesnost a správnost zjišťování nízkých koncentrací etylalkoholu ve vydechovaném vzduchu člověka“.
doc. Ing. Jaroslav Suchánek, CSc.
V příspěvku je popsán dosavadní průběh řešení výzkumného úkolu, který se zabývá přesností a správností zjišťování nízkých koncentrací alkoholu (etylalkoholu) ve vydechovaném vzduchu. Zmíněný výzkumný úkol se zabývá možností zjištění nízkých koncentrací alkoholu ve vydechovaném vzduchu po konzumaci nápojů, které nemají charakter alkoholických nápojů a potravin, především cukrovinek, které podle svého uvedeného složení obsahují malý podíl alkoholu. Dále jsou posuzovány některé kosmetické prostředky po jejich aplikaci. Jsou uvedeny některé, experimentálně získané výsledky. Je naznačeno i možné uplatnění získaných výsledků výzkumného úkolu pro policejní praxi i pro případnou úpravu legislativy.
Klíčová slova: alkohol, alkoholické nápoje, analyzátor alkoholu v dechu, legislativa, přesnost měření, správnost měření.
Komparace vybraných aspektů právní úpravy shromažďování v České republice a ve Spolkové republice Německo
Mgr. Lenka Burdová, Mgr. Alena Kročová
Příspěvek je jedním z dílčích výstupů řešení DVÚ 2/3. Cílem příspěvku byla komparace vybraných aspektů úpravy shromažďovacího práva v České republice a ve Spolkové republice Německo při reflektování možností, které svěřuje německá legislativa jednotlivým spolkovým zemím.
Klíčová slova: extremismus, svoboda projevu, zákaz shromáždění, zákon o právu shromažďovacím.
Právní nástroje k regulaci pochodů a demonstrací „extremistů“ na místech veřejně přístupných
Mgr. Lenka Burdová:
Příspěvek hodnotí možnosti využití právních institutů v boji proti projevům extremismu v kontextu zákonného omezení práva shromažďovat se na veřejných místech, které je určitým výrazem ústavně zaručené svobody projevu. K takovému apriornímu omezení dochází i při aplikaci § 10 zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím. Autorka hodnotí možnosti úřadu shromáždění zakázat před jeho konáním, na základě určitých faktorů, jež ve vzájemném vztahu indikují potenciál shromáždění směřovat k zákonem předvídaným „závadným“ výzvám a aplikovatel-nost tohoto institutu v praxi. Poukazuje při tom i na některé výkladové problémy při interpretaci § 10 odst. 1 zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, přičemž reflektuje českou i zahraniční judikaturu i názory odborníků z praxe.
Klíčová slova: extremismus, svoboda projevu, zákaz shromáždění, zákon o právu shromažďovacím.
Komunikace s veřejností v mimořádných situacích s důrazem na sociogenní mimořádné události
Mgr. Oldřich Krulík, Ph.D.
Příspěvek se pokouší ve stručnosti sumarizovat regionální a lokální přístupy k problematice informování veřejnosti o náležitém chování během situací, kdy dochází k rozsáhlému narušování veřejného pořádku a bezpečnosti (zejména s ohledem na problematiku terorismu a demonstrací). Zmíněny jsou jak výstupy samotných krajských úřadů, tak podklady krajských ředitelství Hasičského záchranného sboru a některých jednotlivých obcí, respektive správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
Klíčová slova: Sociogenní mimořádná událost, terorismus, demonstrace, vyšší územně samosprávní celky.
Stav ropné nouze a související trestná činnost
Mgr. Lukáš Harazin, JUDr. Jiří Hruška
Tento příspěvek se zabývá otázkou ropné bezpečnosti v systému bezpečnosti České republiky. Autoři se zamýšlí nad řešením stavu ropné nouze a s ní spojených negativních dopadů pro společnost (související s nedostatkem této strategické suroviny). V příspěvku je kladen důraz především na jednání fyzických osob, které lze podřadit pod znaky některého z trestných činů, jež by mohly nastat v důsledku aktuálně vyhlášeného stavu ropné nouze na území České republiky.
Klíčová slova: ropa, ropná bezpečnost, stav ropné nouze, státní hmotné rezervy. regulační opatření, trestní odpovědnost, trestný čin.
Identifikace a charakteristika vybraných negativních sociálních jevů jako potenciálních hrozeb
Bc. Dr. Ján Šugár, CSc.
Příspěvek přibližuje dílčí výsledky řešení výzkumného projektu „Identifikace a charakteristika vybraných sociogenních mimořádných událostí“. Na konkrétních datech o četnosti výskytu negativních sociálních jevů velké intenzity na území jednotlivých regionů a jejich vnímání jako hrozeb pro bezpečnost občanů je ukázáno, které negativní sociální jevy představují největší hrozby. Kromě jiného jsou v článku analyzovány i příčiny vzniku negativních sociálních jevů a naznačeny opatření, které mohu vést k jejich eliminaci.
Klíčová slova: sociální jev, negativní sociální jev, hrozba.
Vojenská a policejní angažovanost ČR mimo teritorium státu v podmínkách současné krize mezinárodních vztahů
doc. JUDr. Vladimír Zoubek, CSc.
Ústavní a zákonné možnosti vysílání ozbrojených sil České republiky mimo teritorium státu řešil především ústavní zákon č. 300/2000 Sb., který reagoval na členství ČR v Organizaci severoatlantické smlouvy (NATO) od 12. 3. 1999. Příspěvek se týká jak teoretických, tak praktických a politických konsekvencí, včetně mezinárodněprávních konotací státoprávních problémů se státní suverenitou. Pokouší se analyzovat postmoderní problémy lidských práv a globální bezpečnosti v právní a bezpečnostní vědě.
Klíčová slova: Mírové operace. Mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení. Vyslání ozbrojených sil ČR mimo území ČR. Problém státní suverenity. Postmoderní otázky lidských práv a globální bezpečnosti v právní a bezpečnostní vědě.
Kointegrace čtvrtletních časových řad krádeží vloupáním a registrované nezaměstnanosti v České republice
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.
Předložená stať analyzuje časové řady ukazatelů kriminality krádeží vloupáním v ČR ve vztahu k časové řadě „registrovaná nezaměstnanost v ČR“. Metodou postupných kroků jsou provedeny všechny nezbytné analytické úkony, které přesvědčivě a exaktně dokládají zjištěné kointegrační vztahy. S využitím programu OxMetrics a AUTOBOX je provedena predikce vývoje časové řady krádeží vloupáním do konce třetího čtvrtletí 2015. Uvedené postupy analýzy kointegrace nestacionárních časových řad mohou sloužit jako návod pro zájemce o podobný typ analýzy časových řad.
Klíčová slova: časová řada, stacionarita a nestacionarita časových řad, test jednotkového kořene, statická regresní analýza, dynamická regresní analýza, modely VAR, rezidua, bílý šum, gaussovský bílý šum, kointegrace.
Analýza právní oblasti přestupků v silniční dopravě
Mgr. Jindřich Komárek
Předložený článek analyzuje oblast přestupků v silniční dopravě. Obsahem příspěvku jsou výchozí teze pro formulaci výzkumného problému a následnou volbu metodologie při realizaci výzkumného úkolu DVÚ 3/1 Analýza a možný vývoj vybrané aktuální policejně bezpečnostní problematiky.
Klíčová slova: výzkum, bezpečnost silničního provozu, služba dopravní policie, dopravní přestupek, oprávnění policie, blokové řízení, kategorizace dopravních přestupků, dopravní předpisy.
Vliv alkoholu a distrakce na reakční čas člověka
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., Mgr. Filip Danko
Pro forenzní biomechaniku představuje studium doby reakce člověka velmi důležitý parametr, který má význam především pro posouzení možných pohybových reakcí. Reakční schopnost ovlivňuje celá řada faktorů, z nichž se nejvýznamněji uplatňují zejména alkohol a jiné návykové látky, léky, věk, distrakce, únava či prostorové umístění podnětu. Zaměřili jsme se na vliv alkoholu a distrakce na reakční schopnosti sedmi figurantů. Ukázalo se, že reakční schopnost figurantů měla při vyšších dávkách alkoholu tendenci pouze k mírnému zhoršení. Při vyšších hladinách alkoholu a současně přítomné distrakci figuranta docházelo ke značnému zhoršení reakčních dob.
Klíčová slova: reakční čas, alkohol, distrakce, komplexní motorická odezva, forenzní biomechanika.
Prümská dohoda a Prümská rozhodnutí – nový mezinárodní systém výměny dat v daktyloskopii
prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., pplk. Mgr. Jan Bureš Ph.D., por. Bc Dagmar Slobodzianová
Národní kontaktní místo (NKM) pro mezinárodní výměnu dat v oblasti daktyloskopických údajů bylo zřízeno v Kriminalistickém ústavu Praha. Od 1. srpna 2011 je národní systém AFIS ČR dotazován od systémů ostatních členských států AFIS žádostmi o vyhledávání a srovnávání daktyloskopických údajů (otisků/stop). Na základě uskutečněného porovnání odesílá kandidáty shody do členského státu, jenž porovnání inicioval. Systém NKM slouží také dožadujícím útvarům v rámci policie ČR plnícím úkoly v trestním řízení, k podání žádosti o vyhledání daktyloskopických údajů v členských státech, pokud není nalezena shoda v národní databázi. Porovnání takto získaných daktyloskopických údajů a zjištění shody je v kompetenci NKM ČR.
Klíčová slova: Prümská dohoda, Prümská rozhodnutí, NKM – národní kontaktní místo, daktyloskopický údaj, referenční údaj o daktyloskopických údajích, vyhledávání a srovnávání údajů, AFIS, subjekty systému, osobní a dalších údaje.
Hodnotové orientace mládeže v kontextu kriminologického výzkumu
rada pplk. PhDr. JUDr. Jana Firstová, Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.
Autoři příspěvku se zaměřili na měření hodnotových orientací dnešní mládeže na základě využití metody Shaloma Schwartze. Zjišťování preference určitých hodnot u dětí je velice významné z hlediska efektivity kontrolních mechanismů sociálně patologických jevů, jež se mohou u této věkové kategorie vyskytnout. Měření bylo realizováno jako součást výzkumného úkolu 3/4, „Systémová analýza rizik sociální reintegrace propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody (ochranné výchovy, ochranného léčení)“, který je součástí výzkumného projektu PA ČR v Praze na léta 2011-2015.
Klíčová slova: Hodnoty, hodnotová orientace, motivace, potřeby.
Rozbor relevantních analyticko-koncepčních dokumentů v oblasti testu integrity v ČR
pplk. JUDr. Josef Hrudka, JUDr. Benedikt Vangeli
Tento článek se zabývá pro účely zkoumání existujícího institutu zkoušek spolehlivosti analýzou dostupných relevantních analyticko-koncepčních dokumentů, kterými jsou „Analýza možnosti zavedení institutu „zkoušky spolehlivosti“ pro další osoby působící v orgánech veřejné moci z roku 2010 a Analýza možnosti využití testu integrity v podmínkách České republiky, návrh způsobů a podmínek jeho využití z roku 2003. Článek porovnává v příslušných shodných pasážích obě analýzy, analyzuje jejich obsah, přičemž je též hodnotí z hlediska věcného a právního.
Klíčová slova: test integrity, zkouška spolehlivosti, Generální inspekce bezpečnostních sborů, korupce.
Technické prostředky a jejich využití při odhalování trestné činnosti s extremistickým podtextem
Ing. Zdeněk Švenda
Vývoj v posledních několika desetiletích přinesl obrovský rozmach a dostupnost moderních technologií. I extremistické skupiny dokáží těchto technologií využívat, proto je nutné, aby si tyto znalosti osvojily i orgány činné v trestním řízení. Bylo vyvinuto množství metod a postupů, které usnadňují práci s velkým množstvím dat různých původů a druhů, pomáhají v jejich třídění a orientaci v nich. Jedná se především o postupy vyvinuté v rámci umělé inteligence jako např. automatické zpracování řečového signálu, automatické zpracování obrazu, atd. Zároveň existuje i několik analytických nástrojů, které byly vytvořeny podle požadavků bezpečnostních složek a které pomáhají lépe než dříve analyzovat informace a odhalovat nová fakta, souvislosti, vztahy a trendy. Ze strany orgánů činných v trestním řízení je však veliká rezerva v jejich využívání a přístupu k nim vůbec.
Klíčová slova: moderní technologie, umělá inteligence, automatické zpracování řečového signálu, automatické zpracování obrazu, jazykový model, detekce klíčových slov, hlasová identifikace, rozpoznávání obličejů, rozpoznávání registračních značek, analytické nástroje, AISU.
Hlasová identifikace ve forenzní praxi
Ing. Zdeněk Švenda
Hlasovou identifikací se nazývá úloha, jejímž cílem je určení, zda ve dvou odlišných záznamech hovoří stejní řečnící. V současné době je využívána především ve forenzní oblasti. K tomuto problému lze přistoupit dvěma diametrálně odlišnými způsoby tzv. subjektivním a objektivním. Každý má své výhody a nevýhody. Přiblížením těchto přístupů by bylo možno vytvořit novou unikátní metodu. V České republice jsou v současnosti pouze dva znalci, kteří se této problematice věnují. Mezi orgány činnými v trestním řízení je však o tomto oboru velmi malé povědomí.
Klíčová slova: hlasová identifikace, forenzní lingvistika, automatické rozpoznávání řečníka, fonoskopie, lidská řeč.
Možnosti olfaktorické detekce nitromethanu ve směsi se zcitlivovaly
Ing. Ludvík Pinc, Ing. Robert Matyáš, Ph.D., Ing. Jiří Pachmáň, Ph.D., Ing. Jakub Šelešovský, Ph.D., JUDr. Martin Kloubek, Ph.D.
Nitromethan je běžně dostupnou látkou s výbušnými vlastnostmi, která však může představovat reálné nebezpečí z hlediska zneužití této látky k teroristickému útoku. Aby bylo možno přivést nitromethan k detonaci rozbuškou, je nutné použití zcitlivovadel. Příspěvek popisuje experiment zaměřený na testování schopnosti psů detekovat nitromethan s příměsí těchto zcitlivovadel, poté co byli vycvičeni k detekci čistého nitromethanu.
Klíčová slova: nitromethan, detonace, zcitlivovadla, detekce, psi, aktivní pachová signatura.
Schopnost psů identifikovat lidský pach poté, co byl vystaven působení proudící vody
Ing. Milena Santariová, Bc. Andrea Písaříková, JUDr. Martin Kloubek Ph.D., Ing. Petra Vyplelová, Ing. Ludvík Pinc:
V policejní praxi se často vyskytují případy, kdy je nutno zajistit doličné předměty z vody. Článek se zabývá možností sejmout z takových předmětů pachovou stopu a schopností speciálně vycvičených psů, takový pach později porovnat s pachem zajištěným z těla podezřelé osoby. V průběhu kontrolovaného experimentu bylo potvrzeno, že pach na předmětech odhozených do vody může přetrvat a být později použit k pachové identifikaci.
Klíčová slova: pachová identifikace, voda, předmět doličný, lidský pach.
Věda trestního práva a trestní právo mládeže
JUDr. Milan Šubrt, Ph.D.
Článek se zabývá problematikou postavení vědy trestního práva mládeže v systému vědy jako takové, postupem od vysvětlení pojmu vědy, systému a předmětu právní vědy až po vědu trestního práva. Vymezuje pojem a předmět vědy trestního práva mládeže a dále definuje trestní právo mládeže jako pedagogickou disciplínu s tím, že obsahuje jak problematiku trestní odpovědnosti mladistvých, deliktní odpovědnosti dětí mladších patnácti let, tak i trestněprávní ochranu této kategorie osob.
Klíčová slova: věda, právní věda, trestněprávní věda, věda trestního práva mládeže.
Hrubá nedbalost a trestné činy v dopravě na pozemních komunikacích
JUDr. Miroslav Polcar, Ph.D.
Autor se v článku zabývá stručným rozborem skutkových podstat trestných činů vztahujících se k dopravě na pozemních komunikacích, a zejména vzniklými následky po dopravní nehodě a k tomu se vztahujícímu zavinění z nedbalosti. V novém trestním zákoníku je u zavinění z nedbalosti v § 16 odst. 2 uveden nový pojem – hrubá nedbalost. V článku je pojem hrubé nedbalosti a hrubé porušení zákonů rozveden a je zde upozorněno na absenci tohoto znaku u trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti podle § 273 tr. zákoníku.
Klíčová slova: Doprava na pozemních komunikacích, dopravní nehoda, trestní zákoník, trestné činy v dopravě, zavinění z nedbalosti, hrubá nedbalost, trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti.
Rostlinné drogy a mladiství
pplk. JUDr. Jiří Hruška
Předkládaný příspěvek pojednává o vztahu mladistvých osob k rostlinným drogám, a to především rostlině konopí (rod Cannabis). Autor příspěvku si stanovil dvě hypotézy a pro jejich ověření sestavil dotazník skládající se z 18 otázek uspořádaných do 5 tematických celků – Dostupnost omamných a psychotropních látek, Vlastní zkušenost s omamnými a psychotropními látkami, Rizikovost omamných a psychotropních látek, Informovanost o rostlinných drogách a Úroveň právních znalostí. Dotazníkové šetření bylo realizováno na třech vzdělávacích institucích a zúčastnilo se jej 849 studentů (respondentů). Získané výsledky jsou přehledně zpracovány v podobě grafů a zvýrazněny v konečném shrnutí celého výzkumu.
Klíčová slova: droga, houba lysohlávka, legalizace, lékařské účely, marihuana, měkké drogy, mladistvý, množství větší než malé, omamné a psychotropní látky, přechovávání drog, rostlina khat, rostlina konopí, THC, trestný čin.
Zpráva o průběhu výzkumného úkolu č. 3/10 „Možnosti zdokonalování střelecké přípravy“, jeho charakter a základní problémy.
plk. Mgr. Karel Kadlec, Ph.D.
Příspěvek podává informaci o dílčím výzkumném úkolu č. 3/10 řešeném katedrou profesní přípravy pod názvem „Možnosti zdokonalování střelecké přípravy“ v roce 2012. Tento výzkumný úkol spadající pod integrovaný vědecký úkol č. 3 „Analýza a predikce vybrané aktuální policejně bezpečnostní problematiky“ je součástí výzkumného záměru Policejní akademie České republiky v Praze na léta 2011 – 2015.
Klíčová slova: účinná střelba, průbojný účinek, ranivost, zastavující účinek, dostřel, zastavení vozidla, plynové zbraně, balistická účinnost, taktika služebního zákroku, použití donucovacích prostředků, zbraně a munice.
Etablování a úspěchy krajní pravice v Evropě a Národní fronty ve Francii
Mgr. Štěpán Strnad, doc. Dr. Ing. Štefan Danics, Ph.D.
Odborná stať pojednává o procesu etablování krajně politických stran v evropských demokraciích, přičemž diferencuje mezi krajní pravicí v rámci tzv. postkomunistických zemích a zemích Západní Evropy. V tomto ohledu přináší zajímavé srovnání a upozorňuje na rozdíly v činnosti krajně politických stran, které dosud nebyly v české akademické sféře publikovány. Přínosná je rovněž i teoreticko-metodologická část, která mapuje hlavní přístupy při zkoumání místa a úlohy krajně pravicových stran v politice jednotlivých evropských zemí. V neposlední řadě erudovaně stať analyzuje činnost a volební výsledky Národní fronty, která představuje etablovaný krajně politický subjekt ve francouszké vyspělé demokracii. Jako určité upozornění vyznívá část, která popisuje volební úspěchy krajní pravice, která se ve 14 evropských zemích dostala do parlamentu a někde i do vládních koalic. V tomto směru se jenom potvrzuje teze, že úspěchy krajní pravice rostou úměrně prohlubujícím se krizovým jevům v demokratické společnosti.
Klíčová slova: krajní pravice, Národní fronta, vyhraněný nacionalismus, populismus, xenofobie, paternalistický sociální stát.
Co je to rasismus?
Mgr. Tomáš Kamín:
Autor klade otázky týkající se definic a pojetí rasismu. Ukazuje, že se jednotliví autoři při definování rasismu velmi liší jak co do akcentace jeho různých aspektů, tak kvality jejich vymezení. Mezi výrazy, které popisují podstatu rasismu, patří víra, předsudek, předpojatost, nenávist, diskriminace, jednání, agrese, násilí, mocenský systém, struktura a ideologie. Vzhledem k rozmanitosti projevů rasismu někteří autoři nemluví o rasismu v singuláru, ale v plurálu. Píší tedy o rasismech, nikoli o jednom rasismu.
Klíčová slova: rasismus, víra, předsudek, předpojatost, nenávist, diskriminace, jednání, agrese, násilí, mocenský systém, struktura, ideologie.
Jak dělat profesní policejní etiku aneb o neposlušnosti a hrdinství jako klíčových aspektech morálního jednání
PhDr. Mgr. David Krámský, Ph.D.
Profesní etika je teoretický diskurs, jehož předpoklady jsou obtížně vymezitelné. Autor ukazuje, jak obtížné je vymezit i ty nejjasnější etické pojmy a navrhuje zavést takový konceptuální pohled, který by na jedné straně zohlednil tuto samotnou problematičnost, a na straně druhé naznačil směr, kterým by mohl směřovat k pozitivnímu a praxi zohledňujícímu výkladu profesní etiky.
Klíčová slova: Etika, dobro, banalizace, totalizace, dehumanizace, profese, hrdinství.
Profesní morálka nebo profesní etika? (Pokus o problematizaci „samozřejmých“ pojmů)
PhDr. Petr Nesvadba, CSc.
Autor se pokouší zpřesnit klíčové pojmy, které se zdají být samozřejmými stavebními kameny morálního diskursu: morálka a etika. V aplikaci na problematiku policie objasňuje, k čemu poukazuje nárok morálního rozměru profesionality a k čemu poukazuje nárok rozměru etického. Pojmová distinkce má důsledky pro zodpovězení otázky, v jaké podobě by měla být formována morální kompetence policisty a co – na rozdíl od ní – je třeba rozumět kompetencí etickou. Úvaha ústí do zkoumání parametrů morálně (a eticky) náročné profesní situace ve výkonu policejní služby.
Klíčová slova: Etická kompetence, eticky náročná situace, etika, morální kompetence, morálně náročná situace, morálka, profesní etika, profesní morálka.
Zpráva o průběhu Integrovaného výzkumného úkolu 4/3 Systém řízení státních organizací, jeho charakter a základní problémy za rok 2012
PhDr. Petr Jedinák, Ph.D.
Příspěvek stručně hodnotí výsledky Integrovaného výzkumného úkolu 4/3 Systém řízení státních organizací, jeho charakter a základní problémy v roce 2011. Integrovaný výzkumný úkol je součástí Výzkumného záměru č. 4 na léta 2010-2015 at Police University of Czech Republic in Prague.
Klíčová slova: vědeckovýzkumný úkol, systém řízení, publikační aktivita.
Vymezení koncepce dobré správy v kontextu mezinárodních a národních dokumentů
doc. JUDr. Eva Horzinková, Ph.D., JUDr. Zdeněk Fiala
Článek se zabývá koncepcí dobré správy. Ve stručnosti přibližuje vývoj této koncepce, vymezuje pojem dobré správy. V hlavní části je nastíněna koncepce dobrou správu v pojetí EU, Rady Evropy, ESLP a Soudního dvora EU. V závěru se autoři zabývají zakotvením principů dobré správy v právním řádu České republiky.
Klíčová slova: Dobrá správa, principy dobré správy, právo na dobrou správu.
Nástin geneze právní úpravy zkrácených řízení přestupkových
JUDr. Zdeněk Fiala, JUDr. Lidya Ottová
V tomto příspěvku se autoři věnují zkráceným řízením přestupkovým v retrospektivním vývoji od roku 1950. Jejich cílem je zhodnocení geneze současné právní úpravy s provedením analýzy možného vývoje de lege ferenda.
Klíčová slova: přestupek, blokové řízení, příkazní řízení.
Základní principy dobré správy
JUDr. Zdeněk Fiala
Koncepce dobré správy je stále častěji zmiňována v kontextu veřejné správy a jejích základů. Přesto, neexistuje všeobecně uznávaná vyčerpávající definice „dobrého vládnutí“. Termín je používán se značnou flexibilností, což je výhoda, ale současně zdrojem obtíží na operační úrovni řízení. V závislosti na kontextu by měla řádná správa věcí veřejných zahrnovat: plné respektování lidských práv, právního státu, aktivní účast občanů na řízení – partnerství, politickou pluralitu, transparentnost a odpovědnost procesů, efektivní veřejný sektor, legitimitu, přístup ke znalostem, informacím a vzdělávání, a hodnoty, které podporují odpovědnost, solidaritu a toleranci.
V tomto příspěvku byly identifikovány a popsány základní principy dobré správy, které by měla veřejná správa splňovat. Konkrétně jde o tyto klíčové atributy dobré správy: vláda práva, transparentnost, efektivnost, účelnost a hospodárnost, participace, odpovědnost.
Klíčová slova: dobrá správa, principy dobré správy.
Moderování jazykových testů jako integrální součást tvorby jazykových testů
PhDr. Vladimíra Zavázalová
Příspěvek je zaměřen na moderaci především didaktických jazykových testů, což byl jeden z výstupů odborné diskuse na semináři týkajícím se vývoje a specifikací jazykových testů. Seminář byl pořádán v rámci nového projektu MU v Brně pod názvem IMPACT, což je řada seminářů k zefektivnění testování připravovaných v rámci projektu zaměřeném na učitele jazyků na vysokých školách. Moderace testů má zásadní význam pro hodnocení jednotlivých jazykových kompetencí se zřetelem především k objektivizaci hodnocení všech zúčastněných respondentů.
Klíčová slova: jazykové testování, hodnocení, moderace testů.