Resumé zvláštního čísla 2013
Selektivita detekčních prostředků určených pro detekci etylalkoholu ve vydechovaném vzduchu člověka.
doc. Ing. Jaroslav Suchánek, CSc.
V příspěvku jsou uvedeny informace, které se týkají správnosti reakce detekčních prostředků na přítomnost par etylalkoholu ve vydechovaném vzduchu člověka. Tyto informace jsou uvedeny na základě literárních podkladů, ale především provedených experimentů. Jsou diskutovány v úvahu přicházející falešně pozitivní reakce detekčních prostředků, které se projeví chybnou pozitivní reakcí na jiné páry látek, kromě etylalkoholu. Hodnoceny jsou kromě jiného různé aromatické látky v potravinách, prostředcích ústní hygieny a kosmetických přípravcích. Zdůrazněna je současná situace při používání typického detekčního prostředku v rámci činnosti Policie ČR.
Klíčová slova: detekční trubičky, Dräger 7410, elektronické detektory, etylalkohol, správnost měření, Widmarkova reakce.
Průběhy viktimizace
doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc.
Článek objasňuje průběhy viktimizace. Lineární model viktimizace koresponduje s laickými představami o správném chování pravé oběti. Nelineární průběhy viktimizace často evokují pochybnosti o věrohodnosti oběti i o tom, zda vůbec ke zločinu došlo. Autorka vysvětluje nelineární průběhy viktimizace na příkladech percepce a deklarace u znásilnění. Stručně představuje projekt zaměřený na výzkum nelineárních průběhů viktimizace. Empirické poznatky lze využít ve viktimologických expertízách a také při korektním jednání s obětí podle zákona č. 45/ 2013 Sb.
Klíčová slova: oběť trestného činu, viktimizace, modelování, výzkumy.
Přijetí trestu a hodnoty osob ve výkonu trestu odnětí svobody
PhDr. Marcela Moulisová, Ph.D.
Byl proveden výzkum vězněných osob (311 mužů a 70 žen), který mimo jiné zjišťoval, jak přijímají trest. Přijetí trestu bylo postaveno na pocitu viny a na percepci přiměřenosti trestu. Ukázalo se, že ti, kteří přijímali trest bez výhrad (jedinec vinu pociťuje a trest považuje za přiměřený) byli spíše muži mladší (do 30 let), kteří kladli větší důraz na hodnotu peníze a kteří méně často použili neutralizační techniku odsuzování odsuzujících. Ti, kteří přijímali trest s výhradou (jedinec vinu pociťuje, avšak trest nepovažuje za přiměřený) byli spíše muži středního věku (30-40 let), kteří kladli větší důraz na hodnoty svoboda a děti a kteří častěji použili neutralizační techniku popírání škody. Ti, kteří trest nepřijímali (jedinec vinu nepociťuje a trest nepovažuje za přiměřený) byli spíše starší muži (od 40 let výše), kteří kladli větší důraz na hodnotu partnerství a kteří častěji použili neutralizační techniku odsuzování odsuzujících, ale méně často techniky popírání škody a popírání odpovědnosti. Z výzkumu vyplynulo, že vnitřní hodnotové nastavení se promítá do přístupu k přijetí trestu.
Klíčová slova: výzkum, vězněné osoby, pocit viny, percepce přiměřenosti trestu, hodnoty, kategorie přijetí trestu.
Výzkum pachatelů trestného činu zanedbávání povinné výživy
doc. JUDr. Ivana Zoubková, CSc.
Příspěvek předkládá výsledky sekundární analýzy poznatků o motivech, postojích a hodnotové škále pachatelů zanedbávání povinné výživy ve výkonu trestu odnětí svobody. Nový trestní zákoník zpřísnil právní úpravu neplacení výživného, což mělo za důsledek ještě více pachatelů ve výkonu trestu odnětí svobody, kteří se s trestem neztotožňují. Alternativou jsou změny de lege ferenda.
Klíčová slova: situační prevence kriminality, neplacení výživného, zanedbání povinné výživy, recidiva trestněprávní, recidiva penologická, institut zálohování výživného.
Klasické metody detekce stopových částic výbušnin při bezpečnostních prohlídkách
plk. doc. RNDr. Jaroslav Tureček, Ph.D.
Příspěvek podrobně analyzuje detektory výbušnin založené na klasických fyzikálních principech, které provádí selekci molekul analyzované směsi plynů a par podle rychlostí a drah pohybu těchto molekul. Jsou zde zahrnuty různé varianty a kombinace detekce elektronového záchytu, plynová chromatografie, spektrometrie pohyblivosti iontů, hmotnostní spektrometrie a dalších metod. Důraz je kladen na výhody a nevýhody jednotlivých principů a jejich využití v bezpečnostní praxi.
Klíčová slova: detekce výbušnin, stopové částice.
Méně smrtící munice a náboje pro brokovnice
pplk. Mgr. Tomáš Novotný
Článek popisuje význam méně smrtící munice a nábojů, uvádí jejich přehled, způsob a možnosti jejich využití. Článek uvádí používanou terminologii, typy a druhy munice a nábojů, konkrétní příklady používaných nábojů.
Klíčová slova: munice, náboj, ráže, méně smrtící, OC, SC, XREP.
Prostorová digitalizace místa činu jako nová metoda dokumentace ohledání
Mgr. Zdeněk Marek
Tento článek je výstupem práce autora probíhající mezi roky 2008 až 2013 a materiály obsažené v tomto článku byly prezentovány na Dnech vědy pořádané Policejní akademií ČR v Praze dne 25. 9. 2013. Hlavním tématem článku jsou nové metody dokumentace místa činu, jakožto metoda 3D digitalizace a laserové prostorové skenování. Článek je určen široké veřejnosti i policejní praxi a má informovat o možnostech této metody, jejího nasazení a výhodách. Části tohoto výzkumu byly již publikovány v jeho průběhu.
Klíčová slova: 3D, digitalizace, dokumentace, kriminalistika, laser, místo činu, prostorová, skenování.
Rizikové faktory kriminality mládeže – analýza četnosti jejich výskytu
rada pplk. PhDr. JUDr. Jana Firstová, Ph.D.
Příspěvek prezentuje dílčí výstupy realizovaného výzkumného šetření DVÚ 3/4 zaměřeného na analýzu četnosti výskytu rizikových faktorů kriminality mládeže, tak jak jsou čitelné ze spisové dokumentace kompetentních orgánů, jež se delikventní činností mládeže zabývají. Analyzovány byly faktory, které bývají dávány do souvislosti s rozvojem kriminální dráhy mladého jedince. V příspěvku jsou popsány některé z nich jako např. struktura rodinného prostředí, problémovost na straně rodičů, pobyt dítěte v institucionální péči a jeho průběh, volnočasové aktivity a další související otázky. V závěru je zdůrazněna nutnost reakce kompetentních institucí, po linii vhodných intervenčních zásahů, na proměny, které se v rámci etiologie kriminality mládeže objevují.
Klíčová slova: Dítě, kriminalita, kriminogenní faktory, mládež, rodina, socializace, výchova, výchovná opatření.
Zkouška spolehlivosti jako prostředek prevence protiprávního jednání
pplk. JUDr. Josef Hrudka, Ph.D.
Článek se zabývá popisem vědeckovýzkumného úkolu Policejní akademie České republiky v Praze, který se soustředí na zkoumání preventivních účinků tzv. zkoušek spolehlivosti v České republice. V tomto rámci pak prezentuje prozatímní dílčí zjištění plynoucí z dosud provedených empirických výzkumných kroků.
Klíčová slova: zkoušky spolehlivosti, Generální inspekce bezpečnostních sborů.
(Odlišné) role zpravodajských služeb a policie ve vztahu ke zkoumání a odhalo-vání specifických oblastí trestné činnosti
JUDr. Ladislav Pokorný, Ph.D.
Autor se zabývá problematikou odlišné role zpravodajských služeb a policie především ve vztahu ke zkoumání a odhalování specifických oblastí trestné činnosti. Vychází při tom z vymezení institucionální teleologie těchto kategorií státních orgánů, která v případě zpravodajských služeb, zabývajících se zpravodajstvím v klasickém slova smyslu, sleduje cíle zajištění informačního servisu příslušným ústavním orgánům státu, není nutně spojena s trestněprávními konsekvencemi, kdežto v případě policejních orgánů je naopak spojena právě s cílem zajišťovat informace důkazně využitelné v trestním řízení. Podrobněji se věnuje otázce odlišení zpravodajských služeb a policie a vztahu „zpravodajství“ (intelligence) a „kriminálního zpravodajství“ (criminal intelligence). Poukazuje také na rozdílné chápání těchto kategorií v ČR a SR – v ČR v souvislosti s nálezem Ústavního soudu ČR sp. zn. I. ÚS 3038/07 a v SR v souvislosti se zákonem č. 366/2003 Zb.
Klíčová slova: zpravodajské služby, veřejné sbory, policie, zpravodajství, kriminální zpravodajství, oddělovací imperativ, institucionální teleologie.
Metodika odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti s extrémistickým podtextom
prof. JUDr. Mgr. Jana Viktoryová, PhD., JUDr. Jaroslav Blatnický, PhD.
Autori sa venujú problematike odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti s extrémistickým podtextom z pohľadu rozboru poznávania skutkového stavu konkrétneho trestného činu. Osobitná pozornosť v rámci vybranej trestnej činnosti je upriamená tak na odhaľovaciu činnosť, ako aj jej dokazovanie a vyšetrovanie. V časti zameranej na odhaľovaciu činnosť autori upozorňujú na význam poznania spôsobov páchania a utajovania trestných činov s extrémistickým podtextom, ako nevyhnutný predpoklad k správnej interpretácii stôp a následného určenia postupnosti vykonávania jednotlivých dôkazných prostriedkov. Osobitný priestor bol venovaný verbálnym spôsobom páchania trestných činov s extrémistickým podtextom, ako aj násilným a grafickým formám spáchania predmetných trestných činov. Nosnou časťou štúdie je vymedzenie procesného postupu pri vyšetrovaní extrémizmu. Pozornosť je upriamená na podnety, osobitosti opatrení, neodkladných a neopakovateľných úkonov, dôkazných prostriedkov napr. na výsluch poškodeného, podozrivého, svedka, osobnú prehliadku, obhliadku miesta činu a pod. Ďalej je rozobraný predmet a rozsah dokazovania a vyšetrovania extrémistických trestných činov, tvorba a previerka vyšetrovacích verzií, plánovanie vyšetrovania, osobitosti úkonov a opatrení v následnej etape vyšetrovania extrémizmu. Záver štúdie patrí súčinnosti a spolupráce ako dôležitej súčasti vyšetrovania trestných činov s extrémistickým podtextom.
Kľúčové slová: odhaľovanie extrémizmu, podnety na vyšetrovanie extrémizmu, predmet a rozsah dokazovania pri vyšetrovaní extrémizmu, súčinnosť a spolupráca pri vyšetrovaní extrémizmu, úkony a opatrenia pri vyšetrovaní extrémizmu, vyšetrovanie extrémizmu, trestné činy s extrémistickým podtextom, vyšetrovacie verzie pri vyšetrovaní extrémizmu.
Propagační metody extremistické scény v České republice a současné trendy
pplk. Mgr. Barbora Vegrichtová, MBA
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře se základními aktivitami extremistických skupin v České republice, se zaměřením na tematické okruhy a moderní propagační metody. Extremisté využívají tyto metody s cílem prezentovat své ideje a záměry a především ovlivnit širokou veřejnost. Článek se rovněž zabývá novými vybranými trendy a aktuálními propagačními nástroji extremistů, např. využívání internetu a sociálních sítí, zavádění nových strategií a stylů, intenzivnější zapojení žen do aktivit extremistických uskupení.
Klíčová slova: Extremismus, internet, manipulace, trendy, propaganda, sociální sítě.
Použití neletálně působících zbraní v policejní praxi
pplk. Ing. Aleš Blahut, kpt. Mgr. Miroslav Rouč
Neletální zbraně představují možnost zneškodnění protivníka, aniž by došlo k jeho zdravotnímu poškození s eventuálním následkem smrti. Jedná se o aktuální téma v kontextu stoupajícího počtu mimořádných událostí vyžadujících policejní zásah, kdy zdravotní újma či smrt pachatele, tím méně nezúčastněných osob, je nežádoucí nebo nepřípustná. Přehled vybraných neletálních zbraní.
Klíčová slova: střelné zbraně, neletální zbraně, taktika, technika, metodika, služební zákroky, mimořádné události.
Trestné činy v dopravě na pozemních komunikacích
JUDr. Miroslav Polcar, Ph.D.
Autor se v článku zabývá stručným rozborem subjektivní stránky u skutkových podstat trestných činů vztahujících se k dopravě na pozemních komunikacích, dále vzniklými následky po dopravní nehodě a k tomu se vztahujícímu zavinění z nedbalosti. V novém trestním zákoníku je u zavinění z nedbalosti v § 16 odst. 2 uveden nový pojem – hrubá nedbalost. V článku je pojem hrubé nedbalosti (hrubé porušení zákonů) rozveden a je zde upozorněno na absenci tohoto znaku u trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti podle § 273 trestního zákoníku.
Klíčová slova: Doprava na pozemních komunikacích, dopravní nehoda, trestní zákoník, trestné činy v dopravě, zavinění z nedbalosti, hrubá nedbalost, trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti.
Možnosti využití nástroje modelování v rámci bezpečnostního systému České republiky
JUDr. Vladimír Souček, Mgr. Oldřich Krulík, Ph.D., prof. Ing. Bedřich Šesták, DrSc.
Příspěvek popisuje aktuální výstupy v rámci projektu výzkumu Policejní akademie České republiky v Praze: Vytváření metod simulace pro potřeby řízení bezpečnosti. Prostor je věnován metodologii a postupu tvorby scénářů, stejně jako možnosti využití her (respektive cvičení) v oblasti modelování krizových situací. Stranou pozornosti nezůstávají ani praktické příklady využití nástrojů pro hodnocení a řízení rizik. Závěr se věnuje modelování scénářů pohrom v rámci výuky na Policejní akademii České republiky v Praze.
Klíčová slova: Modelování krizových situací, scénáře, krizové řízení, cvičení orgánů krizového řízení, vzdělávání.
Komunikace s veřejností v mimořádných situacích s důrazem na sociogenní mimořádné události: Regionální informační zdroje o doporučeném chování během situací, kdy dochází k rozsáhlému narušování veřejného pořádku a bezpečnosti
Mgr. Oldřich Krulík, Ph.D.
Příspěvek se pokouší ve stručnosti sumarizovat regionální a lokální přístupy k problematice informování veřejnosti o náležitém chování během situací, kdy dochází k rozsáhlému narušování veřejného pořádku a bezpečnosti (zejména s ohledem na problematiku terorismu a demonstrací). Zmíněny jsou jak výstupy samotných krajských úřadů, tak podklady krajských ředitelství Hasičského záchranného sboru a některých jednotlivých obcí, respektive správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
Klíčová slova: Sociogenní mimořádná událost, terorismus, demonstrace, vyšší územně samosprávné celky.
Ropná bezpečnost a vzdělávání z pohledu krajských úřadů
Mgr. Lukáš Harazin, Mgr. Oldřich Luža
Tento příspěvek se zabývá otázkou ropné bezpečnosti v systému bezpečnosti České republiky z pohledu vzdělávání. Autoři seznamují čtenáře s dosavadními výsledky části projektu DVÚ 2/2 Zvýšení účinnosti vzdělávacího systému v krizovém řízení se zaměřením na ropnou bezpečnost a krajské úřady. Jedním z aspektů této agendy je bezesporu vzdělávání zainteresovaných expertů respektive širší veřejnosti o konkrétních aspektech této problematiky. Ačkoli v rámci České republiky existují konkrétní dokumenty (zejména viz „Modul vzdělávání F – Ropná bezpečnost“), jedná se o problematiku, která se tak dramaticky vyvíjí, že několik let od jeho vydání existuje velký potenciál pro jeho aktualizaci a doplnění.
Klíčová slova: ropa, ropná bezpečnost, vzdělávání.
Vzájemné souvislosti mezi výskytem hrozeb a jejich vnímáním v podobě negativních sociálních jevů
Dr. Bc. Ján Šugár, CSc., Mgr. Lenka Jakubcová
Příspěvek přibližuje dílčí výsledky řešení výzkumného projektu „Identifikace a charakteristika vybraných sociogenních mimořádných událostí“. Na konkrétních datech o četnosti výskytu negativních sociálních jevů velké intenzity na území jednotlivých regionů a jejich vnímání jako hrozeb pro bezpečnost občanů je ukázáno, které negativní sociální jevy představují největší hrozby. Dále je v příspěvku na základě analýzy statistické a věcné významnosti vzájemných souvislostí mezi výskytem negativních sociálních jevů a jejich vnímáním jako hrozeb na jedné straně ukázáno, kdy častější výskyt konkrétního jevu vede zároveň k jeho významně častějšímu vnímání jako hrozby (např. národnostní a etnické konflikty, hromadné střety extremistů, divácké a sportovní násilí). Na druhé straně z uvedené analýzy také vyplynulo, že u některých aktuálních negativních sociálních jevů ani častější výskyt nevede k jejich vnímání jako významnější hrozby (např. nelegální migrace).
Klíčová slova: sociální jev, negativní sociální jev, hrozba, statistická významnost.
K některým problémům mírových operací postmoderní doby
JUDr. Pavel Liška
Stať poukazuje na absenci dostatečně efektivního konceptu činnosti mezinárodního společenství při řešení problematiky mezinárodního míru a bezpečí-nosti, přičemž specifickou pozornost věnuje mírovým operacím mezinárodního společenství. Tato opatření procházejí procesem zásadní transformace. Policisté při jejich realizaci zaujímají stále významnější postavení, což ovlivňuje i míru české participace v těchto aktivitách. Autor identifikuje problémy, na které je v předmětné oblasti orientován výzkum prováděný na katedře veřejnoprávních disciplín Policejní akademie České republiky v Praze i jeho dílčí výsledky.
Klíčová slova: Mezinárodní společenství, Organizace Spojených národů, Evropská unie, operace mezinárodního společenství ve prospěch míru, mírová operace OSN, udržení či navození míru, participace v mírových operacích, rizika mírových operací.
Politický extremismus a sémantický diferenciál
Dr. Zdeněk Kovařík, CSc., Jozef B. Ftorek, M. A.
Předložený původní vědecký článek podává ucelenou informaci o empirickém výzkumu, který se zaobírá postoji středoškolských a vysokoškolských studentů výběrového souboru k pojmu politický extremismus. K výzkumu byla použita standardizovaná technika sémantického diferenciálu, vycházejícího z Osgoodova pojetí. V článku jsou uvedeny postupné kroky použití explorační a konfirmační faktorové analýzy k ověření faktorové skladby postojů studentů k pojmu politický extremismus v třífaktorovém pojetí Osgooda a dvoufaktorovém pojetí Miroslava Chrásky. S využitím korespondenčních map je znázorněna poloha jednotlivých porovnávaných skupin respondentů k danému pojmu – politický extremismus v dvourozměrném prostoru. K vymezení intervalů spolehlivosti rozdílu aritmetických průměru v rámci použitých t-testů je použita technika bootstrapu s respektováním výsledků předchozí analýzy homogenity rozptylů. Koncept věcné významnosti je použit pro ověřování výzkumného předpokladu k analýze rozdílu středních hodnot zaujímaných postojů k pojmu politický extremismus mezi středoškolskými a vysokoškolskými studenty výběrového souboru.
Klíčová slova: výzkumný předpoklad, explorační faktorová analýza, konfirmační faktorová analýza, korespondenční analýza, korespondenční mapa, věcná významnost rozdílu středních hodnot, koeficienty věcné významnosti – Cohenovo „d“ a Cohenovo „r“, Hedgesovo „g“, Glassovo „delta“, statistika CLES.
Antiextremistický konsensus v teorii a praxi demokratického státu
doc. Ing. Dr. Štefan Danics, Ph.D.
Autor v příspěvku otevírá diskusi o obraně demokracie proti jejím ideovým nepřátelům. Koncept obrany demokracie je teoreticky, metodologicky a zejména politicky velmi kontroverzní. Nastíněny jsou možné varianty obrany liberální demokracie, přičemž jsou zdůrazněny výhody a úskalí německého modelu „bojovné demokracie“. Koncepce obranyschopné demokracie předpokládá ochranu v rovině ústavní, správní, trestního práva, a diskurzivní. Antiextremistický konsens funguje pouze teoreticky, neboť v praxi se vedou spory o tom, jak nejlépe postupovat vůči politickým nepřátelům demokracie.
Klíčová slova: demokracie, extremismus, pravicový extremismus, levicový extremismus, islámský fundamentalismus, populismus, extremismus v politickém centru, bojovná demokracie, antiextremistický konsensus.
Krajně pravicové extremistické/populistické politické strany ve vybraných státech Evropské unie
PhDr. Ladislava Tejchmanová, Ph.D., doc. Ing. Dr. Štefan Danics, Ph.D.
V květnu 2014 se uskuteční volby do Evropského parlamentu (EP). Vzhledem k tomu, že v r. 2009 posílily v EP krajně pravicové extremistické či populistické politické strany a v následných národních volbách 2010 – 2013 v některých unijních státech dosáhly tyto politické subjekty nemalých úspěchů, je nezbytné se touto problematikou zabývat. Předkládaná krátká studie je výsečí z rozsáhlejšího projektu, jehož cílem je, mimo jiné, poskytnout přehled současných, a především aktivních, politických stran v unijních státech, které jsou odborníky vnímány jako krajně pravicové, populistické, anebo jako extremistické. V tomto prvním příspěvku se autoři zaměřili na krajně pravicové subjekty ve Velké Británii, Itálii, Řecku, Španělsku a pouze velmi okrajově zmiňují Portugalsko.
Klíčová slova: krajně pravicové, extremistické, populistické politické strany, Velká Británie, Itálie, Řecko, Španělsko, Portugalsko.
Interpretované výstupy z provedených výzkumů k procesu hodnocení příslušníků Policie ČR
PhDr. Petr Jedinák, Ph.D., Ing. Marek Čandík, PhD., Dr. Zdeněk Kovařík, CSc.
Autoři ve svém příspěvku prezentují data získaná k procesu hodnocení příslušníků Policie České republiky. Cílem provedených výzkumů, které proběhly v roce 2009 – 2013 bylo zmapovat, jak vnímají samotní policisté proces hodnocení jejich pracovního výkonu. Prováděný výzkum je součástí Projektu vědecko-výzkumného úkolu č. 4/3, který je součástí Integrovaného výzkumného úkolu č. 4 na léta 2010 – 2015, realizovaného na PA ČR. Výsledky výzkumu jsme následně interpretovali pomocí metod deskriptivní statistiky a statistického zpracování získaných dat.
Klíčová slova: hodnocení výkonnosti, pracovní výkon, vědeckovýzkumný úkol, hodnotitel – příslušník policie ve vedoucí funkci, hodnocený – řadový příslušník policie.
Vybrané aspekty trendů kybernetické kriminality
doc. RNDr. Josef Požár, CSc., Mgr. Oldřich Krulík, Ph.D.
Příspěvek pojednání o možných trendech kybernetické kriminality a poukazuje na uplatňování Úmluvy o počítačové kriminalitě v České republice s důrazem mezinárodní spolupráci při vyšetřování kybernetické kriminality.
Klíčová slova: Kybernetická kriminalita, Úmluva o počítačové kriminalitě, Vyšetřování kybernetické kriminality.
Právní odpovědnost za některé smíšené správní delikty podle zákona o televizním a rozhlasovém vysílání
doc. JUDr. Eva Horzinková, Ph.D.
Uvedený článek se zabývá problematikou správního trestání na úseku smíšených správních deliktů upravených zákonem o televizním a rozhlasovém vysílání. Autorka vymezuje jednotlivé skutkové podstaty správních deliktů, poukazuje na jejich zákonné znaky a popisuje jejich projednávání. Článek zdůrazňuje potřebu klást důraz nejen na kritéria při ukládání sankcí za tyto delikty, ale v celém procesu jejich projednávání jsou důležité základní zásady spravedlivého procesu.
Klíčová slova: veřejná správa, smíšený správní delikt, zavinění, právní odpovědnost, objektivní odpovědnost, kodifikace, kvalifikovaná činnost, spravedlivý proces.
Obecná východiska správního trestání ve vztahu k přestupkům
doc. JUDr. Eva Horzinková, Ph.D.
Studie se zabývá problematikou správního trestání v obecné rovině a následně se zaměřuje na přestupkové právo. Správní trestání jako jedna z důležitých oblastí veřejné správy podléhá neustálým změnám. Pozornost je věnována nejen v odborné literatuře, ale existuje také bohatá soudní judikatura v této oblasti. Autorka zkoumá možnosti nové právní úpravy, která je obsažena ve věcném záměru zákona o přestupcích. Následně se snaží poukázat na rozdíly mezi druhy sankcí podle současné právní úpravy a předpokládané nové právní úpravy. Předmětem zkoumání a komparace jsou také kritéria ukládání sankcí, které podle věcného záměru zákona o přestupcích doznaly některých změn. S ohledem na to, že koncepce správního trestání byla několikrát odložena, bude záležet na dalším postupu legislativních prací, aby nová právní úprava přestupkového práva byla přijata.
Klíčová slova: správní trestání, sankce, veřejná správa, přestupkové právo, správní odpovědnost, napomenutí, zákaz činnosti, pokuta, zákaz pobytu, propadnutí věci, hodnota věci.
Nad koncepcí reformy správního trestání
JUDr. Zdeněk Fiala, Ph.D.
Cílem tohoto příspěvku je informovat o hlavních bodech připravované reformy v oblasti správního trestání a předestřít otázky a problémová úskalí, které jsou s přípravou nové právní úpravy spojeny.
Klíčová slova: reforma, správní trestání, přestupek, správní delikt, trestný čin.
Internetová podpora vzdělávání na Policejní akademii ČR v Praze
JUDr. Štěpán Kalamár, Ph.D., Ing. Bc. Marek Čandík, PhD.
Příspěvek prezentuje záměry tvorby studijních opor pro potřeby studia na Policejní akademii ČR v Praze v oblasti informační bezpečnosti. Pro tyto účely byl na Policejní akademii navržený institucionální projekt č. 4/8.
Klíčová slova: studijní opora, vzdělávání, internet.
Dětská kybernetická kriminalita
Mgr. Lukáš Habich, JUDr. Štěpán Kalamár, Ph.D.
Příspěvek se zabývá novým dílčím vědeckovýzkumným úkolem na PA ČR č. 4/8 s názvem Elektronická podpora výuky a vědeckého působení v oblasti práva a bezpečnosti (účinný od 1. 9. 2013). Hlavním dílčím vědeckovýzkumným úkolem č. 4/8 je analýza možnosti tvorby a správy elektronických studijních opor pro výuku a vědecké působení v oblasti práva a bezpečnosti. V rámci uvedeného dílčího vědeckovýzkumného úkolu je také řešena problematika dětské kybernetické kriminality.
Klíčová slova: kyberšikana, kybernetická kriminalita, informační bezpečnost.